Lucie: Rozhodla jsem se brát cukrovku vážně

Jmenuji se Lucie a patřím k těm, kteří si za cukrovku tak trošku mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou. Vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba rodiče. A i díky tomu jsem na to, že jsem nemocná, přišla. Jako první ukázal totiž zvýšené hodnoty glukometr, který jsem si půjčila na návštěvě u našich.

Dietu a prášky doplnila injekční léčba

Léčba u mě začínala asi tak, jako u většiny diabetiků 2. typu: dietou a prášky, které mi dobře upravovaly hladinu cukru v krvi. Protože jsem ale byla obézní a v rodině také „máme“ infarkt, domluvily jsme se s mojí lékařkou na doplnění injekční léčbou GLP-1 agonisty. Ty totiž pomáhají snižovat váhu a také riziko infarktu a mrtvice. 

Za tři čtvrtě roku 32 kg dole

Za tři čtvrtě roku se mi podařilo zhubnout 32 kg. Zatím si nekupuji nové oblečení, ale půjčuji si ho od dospělé dcery, která s námi bydlí. 32 kg dole totiž neberu jako konečné číslo – mým cílem je 50 kg. Hubne se mi docela lehce – snažím se více chodit, jíst pravidelně a díky injekční léčbě mám teď menší chuť na sladké i k jídlu celkově. 

Důležité pro mě je, že jsem se rozhodla brát cukrovku vážně a hubnout kvůli sobě a že mi s tím pomáhají i léky na cukrovku. Výsledkem je nejen lepší hladina cukru v krvi, ale díky tomu, že jsem zhubla, mě také nebolí tolik nohy a kyčle, neotékají mi nohy a ruce a celkově se cítím plná energie. 

Depositphotos / Pro diabetiky jsou dodržování zdravého jídelníčku a pravidelnost velmi důležité.

Zapojte se

Diabetologové mohou dnes pacientům nabídnout mnohem větší pomoc, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen dodržováním rad lékaře, ale také ochotou připlatit si za léčbu, pokud je to možné. Benefity se vrátí větší kvalitou života a možností déle žít a pracovat s menším rizikem onemocnění srdce a cév. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět. 

Depositphotos / Srdce diabetiků jsou ohrožena více.

Jak můžete podpořit účinky své léčby?

Více o moderní léčbě se dozvíte na www.nebudkardiak.cz.