Nesnažte se vytěsnit hněv ze života svých dětí

„Mami řekni mi tohle: Emko, nebabrej se tak v tom jídle, nebo budeš furt umazaná.“ Tuto zázračnou formulku jsme napsali na papír, protože se na ní nesmí změnit ani slovo, a Emka ji podepsala. A div se světe, funguje to! Je méně drobků i hněvu.

Hněv je přirozený

Hněv patří mezi základní lidské emoce. Dítěti se nedaří postavit z kostek věž, táta zakáže dětem hrát hru na počítači, nejde se na výlet, protože venku prší… Všechno to jsou překážky, které se dítěti postavily do cesty při tom, čeho chtělo dosáhnout. A je jedno, jestli jsou to překážky ve vlastních dovednostech a schopnostech, nebo překážky vnější. Typickou reakcí na výše popsané je hněv.

Nevztekej se!

Když dítě prožívá afektivní reakci, zpravidla není vhodná doba na to si „promluvit“. Hněv musí jít ven! Namísto chlácholení dítě vyzvěte, aby se vykřičelo a vyvztekalo, nebo aby bylo chvíli o samotě, jak chce a potřebuje. Po pár minutách, kdy zlost dosáhne „bodu varu“ a začne postupně klesat, se s dítětem dá znovu mluvit.

Aby dítě svůj hněv pochopilo a umělo s ním nakládat, potřebuje naši pomoc, vysvětlování a také ten správný vzor. V situacích, kdy děti zažívají pocit nespravedlnosti, je dobré je vést k tomu, aby svůj pocit hněvu adekvátně vyjádřily a popsaly. Zdravý hněv může posloužit jako varovný signál, že něco není v pořádku, že dítě něco trápí.

www.scio.cz, s.r.o.

Emušák jako pomocník při zvládání hněvu

Z českého bestselleru na rozvoj emoční inteligence u dětí EMUŠÁCI – Ferda a jeho mouchy vybíráme několik tipů, jak s emocí hněvu naložit:

Polštářová válka: při energické hudbě si zahrajte válku s polštáři. Rozdělte si území, pusťte si energickou hudbu a házejte po sobě polštáři. Komu na konci písničky zůstane na jeho území víc polštářů, ten prohrál.

Humor: vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy jste byli rozzlobení, a zkuste ji dítěti vyprávět, jako by to byl humorný příběh – např. když jste se polili v práci kávou, když jste připálili oběd, když se vám zlomil podpatek u boty… Vyzvěte pak dítě, ať se pokusí o totéž.

Zrcadlení: rodič hraje úlohu dítěte, které je rozzlobené, dítě hraje rodiče, který se snaží situaci vyřešit. Rozehrajte scénku, pozorujte dítě, jak si se situací poradí.

Podívejte se na krátké seznámení prostřednictvím videa Dva tátové.

Více na www.emusaci.cz

Sylvia Jančiová