Dětská radost – pár rad, jak tuto emoci podpořit

Radost vychází zevnitř, když je člověk v harmonii sám se sebou. Někdy se stává, že se snažíme nedostatek vnitřní radosti kompenzovat nakupováním, jídlem, sociálními sítěmi. Proč ne, pokud nás to opravdu potěší a umíme si to vychutnat. Často však jde pouze o náhražky, které přináší jenom krátkodobý pocit štěstí a časem nás přestanou uspokojovat úplně. Pro děti jsme vzorem, který se snaží napodobit. Takže ať se nám to líbí nebo ne, začít bychom měli u sebe.

Jak na to? Přečtěte si pár rad pro rodiče z českého edukativního bestselleru pro rozvoj emoční inteligence EMUŠÁCI – Ferda a jeho mouchy

www.scio.cz, s.r.o.

Emoce musí ven

Vnější projevy radosti – sdílení, smích, křik, volání, objetí, skákání, tulení, něžnosti – jsou u dětí mnohem čitelnější než u dospělých. Jsou také často velmi intenzivní – děti křičí, jsou hlučné, skáčou… Buďme opatrní na míru omezování, občas se může stát, že s potlačením vnějších projevů se u dítěte vytratí i radost samotná.

Pozitivní pohled na svět

Pokusme se na různých situacích nacházet především pozitivní věci. S dětmi si můžete zahrát hru se slůvkem „ale“. Zkuste si vymýšlet různě věty a přidat za ně ale a pokračovat nalezením něčeho pozitivního na situaci. Například: Jsem nemocná a nemůžu ven, ale… (můžu si víc hrát s maminkou, která je doma nebo můžeme konečně vyrobit ty korálky…).

Rituály

Velmi důležitá je pozitivní atmosféra v rodině. Tu lze posilovat například prostým sdělením s pozitivním nábojem typu: dnes jsem s vámi strávil/a hezký den, nám je tak dobře apod. Večer před spaním si zas můžete povídat o tom, co vám v ten den udělalo radost, snažte se ji při tom nacházet v maličkostech. A jestli nedokážete najít ani jednu, udělejte hned nějakou malou věc, která vám radost udělá (podívejte se na hvězdy, přitulte se k sobě…).

Nebrat se příliš vážně

„Mami, řeknu Ti vtip. Jdou dvě sušenky přes silnici. Jednu z nich přejede auto. A ta druhá říká: Pojď a nedrob!“ Pak následuje salva burácejícího smíchu mé pětileté dcery. Jsou to už dva týdny, co přinesla vtip ze školky, ale pořád se jím dokáže bavit. Zkuste jej říct doma svým dětem nebo zalovte v paměti, čemu jste se dokázali smát před lety vy. Může to být vtip, veselá historka nebo můžete udělat něco překvapivého a nečekaného. Určitě u svých ratolestí zabodujete!

Více na www.emusaci.cz

Sylvia Jančiová