Od Windows 1.0 k Windows 10: miliarda zařízení a tisíce inovací, které vám usnadní život v práci i doma

Rok 2020 byl pro Microsoft zajímavý hned z několika důvodů. Nešlo jenom o to, že jeho operační systém Windows slaví 35 let od svého spuštění, potažmo 25 let od spuštění Windows 95, v březnu tohoto roku navíc společnost překonala milník 1 miliardy aktivních uživatelů za měsíc. Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem na světě, který denně usnadňuje práci i život milionům lidí. Pojďme se podívat, jak se Windows měnily v čase a s jakými zajímavými funkcemi postupně přicházely.

Umíte používat Windows 10? Dokažte to a vyhrajte Microsoft Surface Laptop Go!

Windows 1.0 jako nejdéle podporovaný OS v historii

Vraťme se v čase o 35 let zpět, do listopadu 1985, kdy byl na disketách uveden na trh Windows 1.01. Vedle toho, že neměl plochu a okna se nemohla překrývat, už od úplných začátků byl „multitaskingový“ –⁠ mohlo v něm běžet více úkolů souběžně. Nechyběl na něm DOS, kalkulačka ani malování.

Tabulkový editor Excel se objevil až ve Windows 2.0 (v roce 1987) a textový Word s příchodem Windows 3.0 (1989). Nezbylo tedy než používat jejich minimalistického pradědu, poznámkový blok, nebo demoverzi Wordu pro DOS, kterou jste mohli získat například z disketové přílohy časopisu PC World. To byla doba!

Původní systém běžel pouze na počítačích vybavených grafickou kartou CGA, EGA a Hercules, až ve Widnows 1.04 byla přidána podpora pro nově vyvinutou a světově proslulou VGA. Ke spuštění jste potřebovali jen 256 kB paměti RAM a dvě disketové jednotky. Nám se v současnosti vejde do kapsy 3 000 fotek, 20 hudebních alb a několik filmů v HD kvalitě a stejně si stěžujeme, že by mohlo být líp.

Zajímavé je, že podpora Windows 1.0 byla ukončena až 31. prosince 2001. Stal se tak nejdéle podporovaným operačním systémem v historii.

Fenomén 95

V průběhu let následovaly další verze operačního systému. Windows 98, Windows ME, ale nejvíce pozornosti a slávy získaly „devadesátpětky“. Systém Windows 95 vstoupil na trh velkolepým způsobem. Je tomu právě 25 let, co Microsoft v rámci proma koupil práva k písni „Start Me Up“ od Rolling Stones, rozbalil nad Torontem stometrový banner a zdarma se rozdalo 1,5 milionu výtisků deníku The Times.

Systém přinesl novinky v podobě nabídky Start, spodní lištu, správce úloh nebo první verzi později dominantního prohlížeče Internet Explorer, čímž v podstatě definoval, jak Windows vypadají dodnes. Současně pomohl nástupu internetu, který se tehdy pohyboval rychlostí as kilobit za sekundu. Systém byl stále založen na DOSu, minimální požadavky už byly ovšem vyšší: 4 MB RAM, 50 MB místa na disku a VGA monitor.

Důležitým převratem bylo rozhraní DirectX. Stal se přelomovou změnou pro herní průmysl a doposud se používá jako uzel vnitřních i vnějších komponentů, jelikož spojuje systém například s grafickou a zvukovou kartou nebo klávesnicí.

Zpátky do budoucnosti

Nacházíme se v roce 2020 a jedno je jisté – Windows mají svoje čestné místo v dějinách technologického vývoje. Neustále se vylepšuje a snaží se uspokojit maximum uživatelů, kteří mu už dekády důvěřují. Příkladem toho je u Windows 10 plná podpora synchronizace napříč různými zařízeními (PC, mobil, Xbox). Stačí vám jeden účet, přes který můžete spravovat veškeré vaše aplikace i data a zároveň v aplikačním obchodě Microsoft Store stáhnout jakékoliv potřebné nástroje.

Internetový prohlížeč Internet Explorer nahradil Microsoft Edge, který je mnohem rychlejší, bezpečnější a praktičtější (například díky funkci Collections si můžete ukládat data z nákupů nebo školních rešerší). A opomenout nemůžeme ani další funkce, jako je Panel pro matematický zápis, který převede nakreslené znaky v text. Zlomky a mocniny tak nemusíte vkládat pomocí symbolů. Ani na kalkulačku se nezapomnělo a ve Windows 10 zahrnuje převodník měn i převody jednotek objemu, délky, energie a dalších.

Vhod přijdou i virtuální plochy, z nichž na každé můžete dělat něco jiného a jednoduše mezi nimi přepínat pomocí klávesových zkratek – klávesa Windows+ctrl+šipka do strany, případně je ovládat na dálku z jiného zařízení. Další novinkou je Windows Sandbox („pískoviště“), ve kterém můžete testovat podezřelé aplikace a stránky, přičemž váš primární systém to nemůže ohrozit.

Windows 10 tak obsahují celou řadu zajímavých funkcí, aby práce s nimi byla co nejrychlejší a nejjednodušší. A to navíc v době, kdy se systém práce mění. Home office totiž již není jen zajímavým benefitem, ale moderním způsobem práce, který šetří čas a respektuje náš pracovní rytmus. A Windows 10 jsou výborným nástrojem, jak pracovat efektivně kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek.

Publikováno na: