Windows 10 je nejpoužívanější operační systém na světě s jednou miliardou aktivních uživatelů měsíčně. Jenom v Česku je tento systém na více jak 98 procentech zařízení a používáme jej nejen při práci, ale i ve svém volném čase. Proto by byla škoda nepracovat s ním pořádně a neodhalit všechny jeho zajímavé funkce. I ty skryté! Windows 10 obsahují i řadu zajímavých funkcí, které nevidíte hned pouhým okem. Teď si na ně pořádně posvítíme.
Znáte všechna tajemství Windows 10? Udělejte si kvíz.
Jedno „tajné“ tlačítko se ukrývá hned v pravém dolním rohu obrazovky Windows 10 vedle ikony upozornění. Tento obdélníkový ovládací prvek nese název Zobrazit plochu a jeho funkce tomu dokonale odpovídá. Klikněte myší a všechna aktivní okna se minimalizují (toho lze docílit také kombinací klávesa Windows+D). Opětovným stiskem levého tlačítka okna zase otevřete a stiskem pravého tlačítka a zaškrtnutím volby Náhled plochy nastavíte, že se vám již při najetí kurzorem myši náhled plochy ukáže automaticky. A že nechcete ukazovat ikony, které máte na ploše? Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu, dejte Zobrazit->Zobrazit ikony na ploše. Odfajfkováním této položky se vám ikony schovají, což oceníte hlavně v době konferenčních hovorů a sdílených ploch.
Jednou z velmi aplaudovaných změn ve Windows 10 je návrat k Start Menu ve stylu Windows 95/Windows 7. Aktuální verze nejpopulárnějšího operačního systému světa pro počítače přitom umožňuje rozkliknout nabídku Start hned dvěma způsoby. Za prvé lze klasicky najet kurzorem do levého dolního rohu a kliknout levým tlačítkem myši: Uživateli se pak zobrazí bohaté Start Menu včetně přizpůsobitelné oblasti s dlaždicemi (případně klávesu se znakem Windows). Druhá možnost je kliknout tlačítkem pravým (případně využít zkratky klávesa Windows+X), kdy se objeví výrazně zjednodušená nabídka s nejdůležitějšími funkcemi.
Zajímavou skrytou funkcionalitou je možnost vytvořit si speciální adresář, do něhož systém automaticky umístí více jak 200 různých voleb a nastavení pro Windows 10. Na jednom místě tak budete mít vše potřebné. Navíc si jednotlivé položky můžete zkopírovat jinam, není tak problém zorganizovat si nejoblíbenější možnosti do separátní složky. Jak na to? Snadno. Na ploše si vytvořte novou složku (pravý klik myší, Nový->Složka) a pojmenujte ji následovně (pozn. „GodMode“ přitom můžete vyměnit za libovolný řetězec a adresář si nazvat podle svého): GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Klasickou počítačovou myš už několik desetiletí zastupuje u notebooků tzv. touchpad – dotyková plocha, po které jezdíte prsty nebo prstem. Málokdo ale ví, že kromě náhrady myši při pohybu kurzoru toho tahle plocha umí mnohem víc. Když použijete dva prsty, můžete projíždět webovou stránkou nebo dokumentem nahoru a dolů. A když zapojíte tři prsty? To se začnou dít pravá kouzla! Pří pohybu třemi prsty nahoru a dolů totiž odhalíte pracovní plochu a pak se zase vrátíte do původního okna. Při pohybu třemi prsty do stran přepínáte mezi pracovními okny stejně jako stiskem kláves alt+tab. A při pohybu třemi prsty nahoru otevřete kompletní Přehled úkolů a virtuálních ploch.
Někteří z vývojářů operačního systému Windows 10 byli pravděpodobně nadšenými fanoušky fantasy. Jak jinak si vysvětlit obrázek Frodova domova v jednom z menu nastavení? Pokud vás snímek z vesničky Hobitín ve filmové verzi Pán prstenů zajímá, napište do vyhledávače (Windows+S) „Skryté titulky“. V nastavení titulků se vám pak objeví pohled na Dno pytle.