Bezpečnost především: Jak Windows 10 chrání uživatele i jejich soukromí

Aktivity kyberútočníků jsou stále sofistikovanější a stále častější - odhaduje se, že denně proběhne přes 80 000 kyberútoků a toto číslo stále roste. Kromě všeobecné opatrnosti a neklikání na podezřelé webové stránky, odkazy nebo přílohy pomáhá i fakt, že „desítky“ jsou doposud vůbec nejbezpečnějším systémem Windows. Vývojáři společnosti Microsoft přitom nelení, takže součástí aktualizací bývají nejen záplaty, ale také vylepšení, potažmo zbrusu nové funkce či doplňky. Podívejme se na ty nejzajímavější bezpečnostní prvky Windows 10.

Windows Hello: Vítejte v biometrické budoucnosti

Nebaví vás zadávání hesla při každém startu systému nebo během spouštění kdejaké aplikace? S Windows Hello nemusí. Funkce výrazně zjednodušuje přihlašování k uživatelským účtům, využívá totiž biometrie. Rychle a bezpečně se tak můžete přihlašovat prostřednictvím otisku prstu nebo vlastní tváře, kterou systém rozpozná. Celý proces zabere jen pár sekund a nemusíte řešit opakované zapisování hesel s vypnutým/zapnutým caps lockem.

Zabezpečení Windows s integrovaným antivirem drží viry v šachu

Nedílnou součástí operačního systému Windows 10 je kromě jiného také šikovné antivirové řešení. Právě na něm Microsoft v posledních letech významně zapracoval, a tak je aktuálně velmi zajímavou alternativou k drahým komerčním řešením. Ve výchozím nastavení je tento antivirus aktivní hned po instalaci operačního systému Windows 10. Ale pozor, to platí jen do instalace jiného antivirového řešení, které je následně upřednostněno.

Co vše tedy nastavíte v Zabezpečení Windows? Kromě již zmiňované antivirové ochrany a detekce hrozeb v reálném čase například také firewall a ochranu sítě či ochranu včetně výše zmiňovaného Windows Hello. Celkem je vám k ochraně zařízení k dispozici hned sedm různých skupin nástrojů, z nichž ty základní a nejdůležitější jsou aktivní již ve výchozím nastavení Windows 10, další pak musíte nastavit sami ručně. K Zabezpečení Windows se dostanete např. volbou Nastavení->Aktualizace a zabezpečení->Zabezpečení Windows a kliknutím na tlačítko Spustit Zabezpečení Windows.

Ochranný režim instalace a rodičovská kontrola

Zajímavou funkcí je pak tzv. Windows Sandbox. Pakliže máte potřebu spustit aplikaci, které ne zcela věříte, můžete tak učinit v bezpečném prostředí nové kopie Windows. Právě Windows Sandbox totiž umožní vytvořit novou kopii Windows, ve které můžete bezpečně vše vyzkoušet. Po jejím zavření se pak vše automaticky smaže, a pokud by aplikace byla problémová, nehrozí, že napadne váš skutečný operační systém a vaše skutečná data.

Pro vyšší bezpečnost svých dětí pak jistě využijete funkci Rodičovské kontroly. Po založení speciálních účtů pro jednotlivé členy rodiny můžete nastavit i jejich pravomoci. A možnosti jsou poměrně rozsáhlé, od zákazu nevhodného online obsahu pro přidělení peněz na nákupy v Microsoft Store. Při návštěvě kontrolovaného obsahu tak může dítě poslat žádost o přístup, v případě her pak zase nespustí tituly, které neodpovídají jeho věku. Mezi dalšími funkcemi je sledování používání zařízení, nastavení časových limitů pro jeho používání nebo třeba možnost spojit se kdykoliv se členy rodiny přes Skype. Dynamický zámek na mobilu a funkce Find my device

Třešničkou na dortu je pak funkce Dynamického zámku, která chytře využívá toho, že svůj chytrý telefon máme neustále při sobě. Když svůj mobilní telefon s Androidem spárujete se svým PC přes Bluetooth, váš počítač pozná, že jste se od něj vzdálili a automaticky se zamkne. Prosté, jednoduché a funkční. Teď už nehrozí, že vám na počítači něco provedou děti nebo nenechaví kolegové…

A že nevíte, kde jste zrovna svůj mobilní telefon nechali? Pokud jste si zařízení propojili s účtem Microsoftu, můžete si jej jednoduše dohledat. A je jedno, jestli máte mobil s iOS nebo Androidem. Stačí jít online do svého Microsoft účtu na webu account.microsoft.com, kliknout na záložku Zařízení a pak Najít moje zařízení. Tam pak najdete poslední polohu nejen svého mobilu, ale i třeba notebooku.

To ale nic nemění na faktu, že stále musíte být velmi ostražití. Kyberzločinci jsou neustále o krok napřed a jejich metody jsou stále sofistikovanější a k získání klíčových údajů se nebojí využít ani krizové situace, jako je šíření koronaviru.

Znáte všechny funkce Windows 10? Udělejte si kvíz a vyhrajte Microsoft Surface Laptop Go!


Publikováno na: