Železo nejen pro boj s podzimní únavou. Víte, jak ho doplnit?

I když se ho v těle dospělého člověka nachází jen přibližně 3,5 až 5 gramů, ovlivňuje železo řadu důležitých procesů od tvorby červených krvinek a hemoglobinu, přes normální přenos kyslíku po přirozenou obranyschopnost. Hlavním zdrojem tohoto minerálu je pestrá a vyvážená strava, v níž by nemělo chybět například libové tzv. červené maso. Bohaté na železo jsou i potraviny rostlinného původu jako luštěniny, ořechy nebo sušené hřiby. Obsahují ho však ve formě, která je pro naše tělo hůře využitelná. Vstřebatelnost je proto vhodné podpořit současnou konzumací vitamínu C, třeba v podobě zeleniny nebo sklenky pomerančového džusu.

Nenápadné projevy

Doplnění železa by měli věnovat pozornost všichni, o něco více však ženy v produktivním věku. Ty totiž mají obecně vyšší potřebu tohoto stopového prvku, a častěji tak řeší jeho nedostatek. Zvlášť to platí v případě těhotných a kojících žen a také u žen, které se dlouhodobě potýkají s poruchami menstruačního cyklu, ať už je nepravidelný, silný nebo prodloužený. Souvisí totiž s vyšší ztrátou krve, a tím i železa. O něj přichází naše tělo i s potem, takže by svůj jídelníček měli dobře hlídat i sportovci.

Signály, jimiž nám organismus hlásí nedostatek železa, bývají nespecifické, a tak jim často nevěnujeme pozornost. Jde například o pocit únavy a vyčerpání, bledou pokožku, včetně sliznic, ale také o lámavé a suché vlasy, rozpraskané koutky úst nebo horší schopnost soustředit se.

Náš tip

K doplnění slouží tekutý přípravek Salus Floradix Železo+, jehož předností je komplexní složení. Ideální podzimní výbavu z něj dělá kombinace látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kromě samotného železa jsou jimi vitamíny B2, B6, B12 a C. Výhodou tohoto doplňku stravy je i dobrá biologická dostupnost železa, která je dána jak použitou formou, tak obsahem vitamínu C, jež zvyšuje vstřebávání tohoto stopového prvku, a vitamínu B2 příznivě působícího na jeho metabolismus. Součástí přípravku jsou i výtažky z bylin a ovocné šťávy podporující správné trávení. Více informací o něm najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Publikováno na: