Topte ve své domácnosti chytře

Radiátory bez zbytečného vzduchu

Kotel topí na plný výkon a v bytě je přece zima? Ve většině případů za záhadou stojí radiátor plný zbytečného vzduchu. Neodvzdušněné topení zvedá spotřebu o 25 %. Nezapomeňte proto s příchodem podzimu otočit odvzdušňovací ventily a zkontrolovat topná tělesa (kontrola topných těles a jejich přidružených součástí, jako jsou komíny a odvody spalin).

Šetření bez otužování

Největší úspory nákladů bez jakýchkoliv investic dosáhnete snížením teploty v místnostech. Češi často vytápí domácnost na 24 stupňů, optimální je přitom teplota okolo 20 stupňů přes den a pro zdravý spánek se doporučuje teplota ložnice mezi 16 a 18 stupni. Pozitivně se ve vaší peněžence projeví už stáhnutí teploty o 1 stupeň, který sníží náklady na topení o 6 %. Pokud například platíte ročně za vytápění domova 20 000 Kč, o stupeň nižší teplota stáhne vaše výdaje na topení o 1 200 Kč.

Pohlcovače tepla

Interiérová designérka radí: Ušetřit zbytečné náklady na vytápění vám pomůže i správné rozestavění nábytku a závěsy v adekvátní délce. V případě, že u zdroje tepla stojí příliš blízko nábytek, velkou část tepla pohltí právě on. Pokud teplu uvolníte prostor, a navíc za radiátor instalujete hliníkové fólie (samy o sobě šetří 5 až 10 % energií), užijete si teplo bez zatěžování peněženky.

V případě, že je z nějakého důvodu nezbytné přímo obednění radiátorů, vždy je nutné vytvořit průduchy zakryté větrací mřížkou, aby byla zajištěna alespoň částečná cirkulace teplého vzduchu. Využijte naopak teplo i z rozvodu potrubí. To ponechte nejlépe přiznané a zakomponované do interiéru. Při zakrývání se vynasnažte zachovat alespoň průduchy k zajištění částečné cirkulace.

Termostatické ventily hlídají teplo za vás

V místnostech, ve kterých během dne příliš nepobýváte, snižte přes den teplotu o dva až tři stupně oproti obytným místnostem. Teplotu snadno nastavíte pomocí termostatického ventilu, díky němuž zefektivníte způsob vytápění. Pomocí termostatického ventilu na radiátoru můžete v místnostech nastavit požadovanou teplotu. Pokud teplota překročí nastavenou hodnotu, ventil topení vypne.

Chytrá volba pro každou domácnost

Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Publikováno na: