Úsporná domácnost začíná v kuchyni

Lednice, žrout energie

Náklady na chlazení potravin a udržování jejich čerstvosti jsou v rozpočtu domácností velmi vysoké. Mezi spotřebiče s největší energetickou náročností patří právě lednice a mrazák. Jak u nich můžete snížit každodenní porci elektrické energie?

·      Při pravidelném odmrazování dosáhnete energeticky štíhlejší lednice – lednice a mrazák plné ledové krusty spotřebují energii s nárůstem v desítkách procent. Pouhých 5 mm ledu způsobí, že lednice spotřebuje o 30 % více energie. Nezapomínejte tedy lednici i mrazák alespoň 2× do roka odmrazit.

·      Jak spotřebiče stárnou, každým rokem se jejich spotřeba zvyšuje. Mějte přehled o věku vašich kuchyňských pomocníků a v případě nutnosti oprav zvažte, zda se nevyplatí raději pořídit nový a úspornější spotřebič.

·      S každým nižším stupněm v lednici spotřebováváme o 6 % více energie. Lednici ale rozhodně nenastavujte na minimum, optimální teplota se pohybuje v rozmezí 3 až 5 stupňů, což je teplota šetrná k vaší peněžence i uchovávaným potravinám.

Vaření chytře

Efektivnímu vaření můžete pomoci vhodným výběrem spotřebičů i kuchyňského náčiní.

·      Hrnce a pánve se správným dnem výrazně snižují spotřebu energie. Díky plastickému dnu se vzorem se totiž rychleji nahřejí. Když jim navíc nasadíte při vaření pokličku, můžete ušetřit až dalších 20 % energie.

·      Hrnec a plotýnka by měly správně sedět – spotřeba narůstá také při vaření v hrnci menším či větším než plotýnka, i takto můžete zásadně šetřit.

·      Záleží také na výběru varné desky. Nejúspornější řešení představují indukční varné desky.

Čím víc +++, tím víc šetření?

Základním manuálem pro porovnání jednotlivých spotřebičů je energetický štítek, kde najdete údaje o jeho energetické třídě a spotřebě, ale také například o hlučnosti, kapacitě nebo účinnosti. V březnu nového roku opustíme třídy A+, A++ a A+++ a vrátíme se ke stupnici v rozsahu A–G. Takže nově bude nejúspornější výrobek označen třídou A a nejméně šetrný bude označen třídou G. Z kuchyňských spotřebičů se tato změna týká myček, chladniček či vinoték, ale také například praček a kombinací pračky se sušičkou.

Chytrá volba pro každou domácnost

Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.