Zdravé a pevné nehty nemusí být jen pouhým snem

Kvalitu nehtů ovlivňuje celá řada faktorů od genetiky, výživy až po množství vitaminů a minerálů v těle. S dědictvím po předcích nezmůžeme sice nic, ale můžeme upravit svůj jídelníček tak, aby obsahoval důležité látky. Mezi takové patří vápník nacházející se v mléčných výrobcích. Důležitý je také zinek, který zesiluje strukturu nehtů. Ten najdeme v kuřecím a vepřovém masu, otrubách či vaječném žloutku.


Shutterstock


Není to žádná věda

Tu nejdůležitější roli však hrají vitamíny skupiny B, zvláště biotin neboli B7, který je nezbytný pro tvorbu keratinu. Jedná se o vláknitou bílkovinu, která je základním stavebním kamenem nejen nehtů, ale i vlasů. Bílkovina vzniká díky keratinocytům, buňkám přítomných v nehtovém valu, kde vytváří tvrdou nehtovou ploténku - nejtvrdší část nehtu. Díky neustálému dělení buněk nehty dorůstají a získávají zdravý vzhled. Čím více buněk, tím jsou nehty zdravější a pevnější. Zároveň je ale potřeba si přiznat, že ženám rostou nehty pomaleji a jsou křehčí. Tuto nerovnost však můžeme do jisté míry ošálit zvýšeným příjmem aminokyseliny methionin obsahující síru, která je zásadním prvkem pro správný růst nehtů i vlasů. Žádoucí aminokyselinu sice můžeme částečně získat z jídla (maso, ryby, vejce, jogurty, ořechy, obilovin), ale ve většině případů nedosáhneme potřebného množství.


Shutterstock


Pomozte si samy

Proto je vhodné doplnit stravu o potravinové doplňky obsahující nejen methionin, ale i biotin a zinek. Nyní se můžete zapojit do speciální vánoční soutěže společnosti Vitabalans, ve které můžete vyhrát prémiové balení produktu Biotin Strong a další hodnotné ceny - čistící kartáčky na pleť LUNA od firmy Foreo či fén na vlasy. Stačí vyplnit online formulář.


Vitabalans


Publikováno na: