Jak si doma naservírovat pivo? Nechte si poradit od sládka!

Kozel dostal nové obaly. Prošlo vylepšením i samotné pivo?

My v Popovicích nechceme usnout na vavřínech, takže pořád přemýšlíme, jak to naše poctivé řemeslo dělat ještě lépe. Proto jsme se rozhodli kromě designu obalů upravit recepturu našich nejprodávanějších piv, Kozla 10 a 11. Původní chuťový profil Kozla jsme zachovali, jen má teď navíc ještě plnější a bohatší chuť.

Prozradíte, jak ladění nového Kozla probíhalo?

Vylepšovali jsme hořkost piva, jeho plnost a například i barvu. Občas se jedná o změny tak drobné, že je pivař nemusí nakonec ani postřehnout. Od začátku jsme ale chtěli zachovat podobnou chuť, jen přidat na intenzitě. Dál používáme stejné slady, chmely a udržujeme poměry jednotlivých chutí.

Čím jste upravovali např. plnost piva?

Na výslednou plnost má vliv celá řada faktorů, například druhy a množství použitých sladů, zvolené kvasnice a samozřejmě celý proces vaření. Detaily výroby jsou součástí receptury našeho piva a tu si každý pivovar bedlivě hlídá. Mohu ale prozradit, že zvýšená plnost chuti našich piv, je daná větším obsahem sladových látek v hotovém pivu.

K posezení u piva patří neodmyslitelně i dobré jídlo. Máte tipy, s čím můžeme nová piva od Kozla nejlépe kombinovat?

Existuje několik základních pravidel pro párování piva s jídlem. Například k lehkým světlým pivům se nejlépe hodí ryby, k ležákům plzeňského typu zase guláše a pečená masa, k polotmavým ležákům grilovaná masa. A tmavá piva, na která jsme v Kozlu obzvlášť pyšní, jdou překvapivě dobře dohromady se sladkými dezerty.

Hospody už máme zase otevřené, někteří pivaři si ale stále raději pivo vychutnají v bezpečí domova.  Poradíte našim čtenářům, jak si ho připravit, aby byl zážitek co nejlepší?

Ležáky a výčepní piva vyrobená v Česku by se měla ideálně skladovat ve tmě a chladu a servírovat při 5 až 7 stupních Celsia. Lahev nebo plechovku bychom neměli otevírat hned po návratu z obchodu. Je potřeba nechat pivo alespoň pár hodin uklidnit a taky vychladit na ideální teplotu.

A jak na samotné servírování?

Pivo bychom měli nalévat do čisté, stále ještě mokré sklenice, vychlazené na stejnou teplotu jako pivo, aby nedostalo teplotní šok. Nejdříve naléváme pivo po stěně do dvou třetin sklenice pod úhlem 45 stupňů a následně pivo narovnáním sklenice rozpěníme. Pak už si jen vychutnáme náš oblíbený zlatavý mok.

Tak na zdraví!

Publikováno na: