Na práci, na doma i na hraní: Nejlepší funkce Windows 10 pokryjí všechny vaše potřeby

To si dobře uvědomují také v Microsoftu, operační systém Windows 10 je proto navržen a průběžně vylepšován s cílem uspokojit všechny naše potřeby a být ideálním společníkem pro každý den.

Proklik: Znáte všechny funkce Windows 10? Dokažte to a vyhrajte Microsoft Surface Laptop Go!

Windows 10 na home office

Rok 2020 se nesl ve znamení práce z domova, kde se operační systém Windows 10 a přidružené nástroje Microsoftu jako OneDrive nebo Teams ukázaly být velkým přínosem. Výsledky si nakonec pochvalují zaměstnavatelé i sami zaměstnanci. Podle průzkumu společnosti Microsoft ocenilo úsporu času 85 % uživatelů, možnost lépe sladit práci s osobním životem pak kvitovalo 68 % dotázaných. Více než třetina respondentů pracovala mimo běžnou pracovní dobu. Práce z domova nicméně vyžaduje vyšší soustředění, a i zde Windows 10 nabízí řadu unikátních funkcí na zvýšení produktivity.

Kromě Pomocníka pro lepší soustředění, který umožňuje vypnout rušivá oznámení (aktivujte kliknutím na ikonu Centrum akcí v pravém dolním rohu a výběrem dlaždice Pomocník pro lepší soustředění), jsou uživatelům k mání třeba virtuální pracovní plochy (klávesa Windows+ctrl+D pro založení nové, potažmo klávesa Windows+ctrl+šipka do strany pro přepínání mezi nimi). Pro práci do pozdních večerních hodin pak poslouží i Noční režim pro lepší spánek, kdy se barvy upraví tak, aby displej zařízení nevypouštěl modré světlo.

Nejen prací živ je člověk

Internetový prohlížeč Microsoft Edge prošel v posledních letech výraznou optimalizací, změnou enginu (Chromium) i pořádným faceliftem. Je svižný i na méně výkonných systémech a nabízí řadu zajímavých funkcí (např. ukládání informací do tzv. Collections nebo automatické srovnávání cen v e-shopech). Není proto divu, že si Edge vysloužil řadu pozitivních ohlasů a celosvětově je aktuálně druhým vůbec nejpoužívanějším prohlížečem.

V rámci balíčku služeb Microsoft 365 získáte cloudové úložiště Microsoft OneDrive. Z pohledu koncového uživatele služba funguje vlastně jako klasické místní úložiště (např. pevný disk), rozdíl je v tom, že zatímco k úložišti v zařízení se dostanete právě jen z daného zařízení, cloudové úložiště je vám k dispozici odkudkoli prostřednictvím internetu. Základní předplatné OneDrive Basic je zdarma a uživatelé s ním mají k dispozici 5 GB volného prostoru. V rámci služby pak můžete používat online verze nástrojů Word, Excel nebo PowerPoint. V placené verze, který je součástí balíčku služeb Microsoft 365, máte k dispozici desktopové aplikace Microsoft Word, Excel, PowerPoint a další a vaše úložistě OneDrive se navýší.

Ve volném čase zařízení se systémem Windows 10 dokonale zastoupí funkci bezkonkurenčního multimediálního centra. Nativně jsou k dispozici pokročilé a intuitivní přehrávače hudby i videa (Groove, Filmy a TV pořady, Windows Media Player…), příznivci počítačových her ocení dostupnost tzv. Herního režimu (zvyšuje výkon tím, že spuštěnou hru upřednostňuje před dalšími procesy) či Herního panelu (stisknutím klávesové zkratky Windows+G otevřete herní panel, kde je k dispozici řada nastavení a nástroje, které umožňují např. záznam či streamování videa ze hry).

Ochrana před hrozbami

A aby se uživatelé cítili lépe, ať už právě pracují nebo se zrovna baví, stará se Windows 10 také o naši bezpečnost. Všechny bezpečnostní funkce jsou k dispozici na jednom místě (Start->Nastavení->Aktualizace a zabezpečení->Zabezpečení Windows).

Kromě spolehlivého integrovaného antiviru si zde můžete pohrát kupříkladu s nastavením firewallu, zapnout kontrolu aplikací a prohlížečů (budete tak varováni při pokusu o přístup k nebezpečným webovým adresám a souborům), přizpůsobit si možnosti přihlašování biometrickými údaji s Windows Hello nebo využít funkce Dynamického zámku, která automaticky zamkne počítač, jakmile se od něj vzdálíte se svým smartphonem (s Androidem), jež je s ním spárován.

Windows 10 vám tak pomohou v každém aspektu života. Práce je efektivnější, ať už pracujete z kanceláře, nebo z domova. Stejně tak vyřešíte osobní věci, rodinné záležitosti, nákupy a ve volnu můžete relaxovat sledováním oblíbených filmů nebo hraním her. Jediné zařízení s Windows 10 tak dnes naplní všechny vaše potřeby.

Publikováno na: