Jan: Když už dieta a tablety na cukrovku nestačí…

Jmenuji se Jan, je mi 55 let a cukrovka pro mě není nic nového – máme ji v rodině. Nejprve mi stačila dieta. Po prvním úspěchu a zvládnutí hladiny dlouhého cukru ale začaly hodnoty opět růst a já skončil na diabetologii, kde k dietě přibyly tablety. Opět došlo ke zlepšení, které bylo ale zase jen přechodné. Proto jsme se s diabetoložkou rozhodli, že je čas opět léky upravit. Domluvili jsme se na injekční léčbě GLP-1 agonisty. Naše cíle byly tři: 1. upravit dlouhý cukr, 2. zhubnout, 3. snížit riziko infarktu a mrtvice.

Hladina cukru se upravila

Je jasné, že hlavním cílem léků na cukrovku je vyrovnání hladiny cukru. To se u mě povedlo. Cítím se skvěle a když se měřím, zjišťuji, že už nemám tak velké výkyvy cukru nalačno a po jídle. Paní doktorka to vidí i na hodnotách dlouhého cukru, které se mi upravily.

Chráním své srdce

Ale to není všechno. V rodině máme zkušenost s onemocněním srdce a cév, konkrétně s mozkovou příhodou. Proto mi záleží i na tom, abych zbytečně neriskoval. Podle studií nová léčba chrání i mé srdce.

Za první měsíce o 5 kg méně

A je tu ještě jedna věc, ve které mi léčba pomáhá. Dlouho jsem postupně přibíral a ručička váhy nakonec ukazovala 114 kg. Při braní tablet se mi snižovat hmotnost nepodařilo, to se ale teď změnilo. Jen za první měsíce jsem zhubnul 5 kg – i díky tomu, že nemám takovou chuť k jídlu jako dřív.

Zapojte se

Diabetologové mohou dnes pacientům nabídnout mnohem větší pomoc, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen v oblasti dodržování rad lékaře, ale také ochotou připlatit si za léčbu, pokud je to možné. Benefity se vrátí větší kvalitou života, možností dále žít a pracovat i menším rizikem onemocnění srdce a cév. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět.

Máte obavy z infarktu a mrtvice? Na co se diabetologa zeptat?

  1. Patřím mezi pacienty, u kterých je vyšší riziko infarktu a mrtvice?
  2. Co když mí rodiče a prarodiče problémy se srdcem neměli. Může se tím mé riziko „vyrovnat“?
  3. Jak mohu riziko infarktu a mrtvice snížit?

Další možné otázky najdete na www.nebudkardiak.cz.

Publikováno na: