Nebezpečí diabetu 2. typu, běžně nazývaného cukrovka, spočívá mimo jiné ve zvýšeném riziku dalších onemocnění. Ta srdečně-cévní patří mezi ně. Poškození cév se u lidí s diabetem může ukázat jak v podobě srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, tak poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).
Cílem každé diabetické léčby je udržet tzv. dlouhý cukr ve „správném“ rozmezí. Pokud je hladina cukru příliš nízká, může to být totiž stejně nebezpečné, jako když je příliš vysoká. Obvykle lékaři začínají léčbu tabletami s různými účinky. Dnes však můžou využít daleko dříve výhod moderních injekčních léků, jako jsou např. DPP4 nebo GLP-1. Léky GLP-1 nahrazují přirozeně se vyskytující hormon GLP-1, u lidí s diabetem 2. typu často snížený. GLP-1 přitom pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, bojuje proti nadváze (která jde ruku v ruce s cukrovkou 2. typu) a chrání srdce a cévy.
Diabetologové mohou dnes pacientům nabídnout mnohem větší pomoc, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen dodržováním rad lékaře, ale také ochotou připlatit si za léčbu, pokud je to možné. Benefity se vrátí větší kvalitou života a možností déle žít a pracovat s menším rizikem onemocnění srdce a cév. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět.