Lucie: Rozhodla jsem se brát cukrovku vážně

Jmenuji se Lucie a patřím k těm, kteří si za cukrovku tak trošku mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou. Vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba rodiče. A i díky tomu jsem na to, že jsem nemocná, přišla. Jako první ukázal totiž zvýšené hodnoty glukometr, který jsem si půjčila na návštěvě u našich.

Dietu a prášky doplnila injekční léčba

Léčba u mě začínala asi tak, jako u většiny diabetiků 2. typu: dietou a prášky, které mi dobře upravovaly hladinu cukru v krvi. Protože jsem ale byla obézní a v rodině také „máme“ infarkt, domluvily jsme se s mojí lékařkou na doplnění injekční léčbou GLP-1 agonisty. Ty totiž pomáhají snižovat váhu a také riziko infarktu a mrtvice.


Pro diabetiky jsou dodržování zdravého jídelníčku a pravidelnost velmi důležité. Zdroj: Depositphotos


Za tři čtvrtě roku 32 kg dole

Za tři čtvrtě roku se mi podařilo zhubnout 32 kg. Zatím si nekupuji nové oblečení, ale půjčuji si ho od dospělé dcery, která s námi bydlí. 32 kg dole totiž neberu jako konečné číslo – mým cílem je 50 kg. Hubne se mi docela lehce – snažím se více chodit, jíst pravidelně a díky injekční léčbě mám teď menší chuť na sladké i k jídlu celkově.

Důležité pro mě je, že jsem se rozhodla brát cukrovku vážně a hubnout kvůli sobě a že mi s tím pomáhají i léky na cukrovku. Výsledkem je nejen lepší hladina cukru v krvi, ale díky tomu, že jsem zhubla, mě také nebolí tolik nohy a kyčle, neotékají mi nohy a ruce a celkově se cítím plná energie.

Zapojte se

Diabetologové mohou dnes pacientům nabídnout mnohem větší pomoc, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen dodržováním rad lékaře, ale také ochotou připlatit si za léčbu, pokud je to možné. Benefity se vrátí větší kvalitou života a možností déle žít a pracovat s menším rizikem onemocnění srdce a cév. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět.


Srdce diabetiků jsou ohrožena více. Zdroj: Depositphotos


Jak můžete podpořit účinky své léčby?

Více o moderní léčbě se dozvíte na www.nebudkardiak.cz.