Zázraky stomatologie: Autotransplantace zubu a dásně

Autotransplantace zubu je stále raritou

Možnost nahradit chybějící místo v ústech svým vlastním zdravým zubem se v zahraničí poprvé objevila už před rokem 2000, ale tento postup se dlouho pohyboval spíše na hranici experimentu. U nás není plošně rozšířený ani v současné době, ale na špičkových zubních klinikách tento zákrok již stomatologové ovládají a svým klientům jej nabízejí jako sice nadstandardní, ale úspěšné řešení. „Transplantace zubu může být dokonce účinnější náhradou umělého implantátu. Jde o metodu vhodnou například tehdy, když dojde k vyražení zubu při sportu nebo při úrazu a samotný zub není poškozený,“ říká MUDr. Jan Stuchlík, zakladatel a vedoucí lékař Dentální kliniky Jan Stuchlík, jejíž stomatologové autotransplantace  provádějí. Pokud není k dispozici zub, který vypadl, přistupuje se k transplantaci nepotřebných zubů ze zadní části ústní dutiny, například třetích molárů neboli „osmiček“. Podle potřeby se pak zhotovuje korunka – pokud ale stomatolog nahrazuje stoličku, není ani nutné zub dále upravovat.

Oproti umělému implantátu má autotransplantace vlastního zubu několik výhod

„U tkáně, která je tělu vlastní, je vyšší pravděpodobnost, že se zub uchytí a okolní chrup jej dobře přijme, bude pak odolnější. A pokud se po letech ukáže, že zub se dokonale „nezabydlel“, lze poté zvolit klasický implantát,“ vysvětluje MUDr. Stuchlík. Další světlou stránkou autotransplantace je cena, která je sice individuální v závislosti na stavu pacienta (záleží například na tom, jestli je nutné zhotovit ještě korunku), ale obecně je pořád nižší než zubní náhrada. Autotransplantace zubu se pohybuje většinou v cenovém rozmezí 10 až 15 tisíc korun, cena za implantát se naopak může vyšplhat až na 25 tisíc korun a více.

Celý výkon se provádí v lokální anestezii či analgosedaci, tedy bezbolestně, a v průběhu jednoho ošetření. Obvykle po dvou nebo třech týdnech stomatolog ještě musí na novém místě zub endodonticky ošetřit a dle potřeby případně nasadit korunku.

Transplantace dásně: choulostivé, ale trvalé ošetření obnažených krčků

Ve středním věku se mnoho lidí setkává s problémem obnažených zubních krčků. Ustupující dáseň bývá důsledkem nedostatečné dentální hygieny a následné parodontitidy. Odhalené krčky jsou citlivější a náchylnější k ulpívání bakterií, v neposlední řadě ani z estetického hlediska nevypadají zrovna nejlépe.

Jednou z možností, jak problém vyřešit, je aplikace bílé výplně. Ta sice pomůže s přecitlivělostí, ale neodstraní podstatu potíží. Účinnější je transplantace vlastního dásňového štěpu, která proces obnažování krčků zastaví. Jde však o poměrně obtížný zákrok na poli plastické mikrochirurgie a zvládnou jej jen někteří stomatologové. „Zubní lékař klientovi z patra odebere štěp dásně a následně jej přišije na obnažený krček zubu. Poté celou dáseň v okolí přitáhne závěsnými stehy, které po dvou týdnech odstraní,“ přibližuje metodu Jan Stuchlík. Operované místo se hojí minimálně měsíc. Aby se transplantovaná dáseň dobře ujala, je během tohoto období nutná opatrnost při konzumaci jídla a při ústní hygieně. Úplně se místo zhojí až po třech měsících, ale výsledek je trvalý a stojí za to. Také chirurgické ošetření krčků probíhá v lokální anestezii nebo analgosedaci, jeho cena se pohybuje od 5 do 10 tisíc korun.