Rouška, nebo respirátor? Chraňte se správně

Respirátory momentálně patří mezi nákupní hity, dokonce se dočkaly osvobození od DPH a jsou levnější, aby byly dostupnější. Mgr. Pavla Horáková, lékárnice z online poradny na Lékárna.cz, přehledně shrnula nejdůležitější fakta o ochraně obličeje k době koronavirové.


Respirátor chrání nositele

Respirátor chrání hlavně toho, kdo ho má na obličeji, protože mu zakrývá nos a ústa. Při správném nasazení dobře těsní, takže nositel nevdechuje nefiltrovaný vzduch. Vyplatí se nosit je v místech, kde je větší koncentrace lidí – při nákupech, v hromadných dopravních prostředcích apod. Dělí se podle účinnosti, respirátor FFP2 (mimo EU může mít označení KN95 nebo N95) chrání s účinností 94 až 95 procent, zachytí viry i bakterie do velikosti 0,6 mikrometrů, je proto vhodný pro snížení rizika nákazy koronavirem. Respirátor FFP3 (mimo EU může mít označení N99 nebo N100) má nejvyšší míru ochrany, více než 99 procent. Zachytí azbestová vlákna i toxické látky, hlavně však řadu virů i bakterií, včetně SARS-CoV-2. Ty s obsahem nanovláken se stříbrem lze nosit opakovaně. „Pozor na respirátory s výdechovým ventilem, přes který proudí vydechovaný vzduch, ale nijak ho nefiltruje. Nositel je tedy dobře chráněný, bude se mu lépe dýchat, ale ostatní kolem nechrání,“ připomíná Mgr. Pavla Horáková, lékárnice z Lékárna.cz.


Rouška chrání vaše okolí 

Chirurgická rouška neboli ústenka a látková rouška  ale fungují jinak a neposkytují svému nositeli dostatek ochrany: chrání před rozptylem kapének do okolí, nedokážou zachytit velmi malé částice proudící zvenku do nosu a úst. Proto jsou na trhu i účinnější ochrany, například nanorouška. Ta je vyrobena ze speciálního nanovlákna, které vytváří hustou síť, která zadrží 80 až 99 procent i mikroskopických částic. Díky tomu brání nejen šíření kapének do okolí, ale i jejich vdechnutí, neboli chrání vás i ty kolem vás. Navíc vás ubrání před smogem, prachem i pyly. Poměrně dobře se v ní dýchá. Případný obsah stříbra ještě zvyšuje její antibakteriální účinky. „Nedostatkem roušek obecně je to, že pořádně netěsní kolem nosu a po stranách. Tudy proudí vydechovaný vzduch a bez zábran také ten z okolí,“ uvádí Mgr. Pavla Horáková z online poradny na Lékárna.czJak správně nosit roušku či respirátor

Dlouhé nošení respirátoru může způsobovat otlaky,takže když je to možné, měli byste ho po několika hodinách aspoň na chvíli sundat. Nezapomínejte si ale vydezinfikovat ruce, abyste si náhodou z použité roušky nepřenesli na sliznici nějakou škodlivinu! Roušky ani respirátory sice nesvědčí pleti, zvlášť ta citlivá může být podrážděná, ale když přidáte na péči, zvládnete obojí: bezpečí i krásu.