Paty v lockdownu: Struhadlo nežádoucí

Kůže, o kterou se nestaráme, se zvlášť na patách vysušuje a vrství. Je jen otázkou času, kdy ta vysušená a zatvrdlá vrstva praskne, a to už je bolestivá, někdy až krvácející záležitost. Navíc do trhlin pronikají bakterie, pokožka se zanítí a nad takovými chodidly už nemůžete mávnout rukou. „Nosíte nevhodnou obuv, příliš a nerovnoměrně nohy zatěžujete, chodíte doma bosky po kobercích ze syntetických vláken, a hlavně se o chodidla nestaráte tak, jak si zaslouží a jak potřebují,“  shrnuje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice z Lékárna.cz, hlavní příčiny toho, proč paty vypadají jako struhadlo. To je totiž první varovný signál. Zrohovatělé nánosy je třeba odstraňovat pravidelně, aspoň jednou týdně, ovšem skalpel raději přenechte zkušeným pedikérkám, až zase otevřou salony. Ani v aktuální nouzi se nepokoušejte kožní mozoly odstranit kleštičkami nebo nůžkami na nehty. Tím vytvoříte nerovnosti, a jakmile ztvrdnou, stanou se z nich ostré hroty, které v lepším případě zatrhávají textil. Různé škrabky, špachtle a pemzy, budiž, ovšem ty spíš kůži roztřepí, než obrousí. A tak i v případě ztvrdlých pat platí pravidlo: myslete na svoje nohy každý den. Neboli hydratujte je, mažte je a masírujte. Hladkostí se vám odmění. Při pedikérském lockdownu je to docela jednoduchá, dostupná a příjemná cesta, jak přežít bez kulhání.


Přírodní elixíry v jedné tubě

Když si dobře vyberete, úplně vystačíte s dobrým krémem, který dokáže zvláčnit paty pěkně do hloubky. V případě balzámu na nohy Uxitol 25 se efekt zjemnění může dostavit už za tři dny. Otestovaly ho na vlastních nohách a potvrdily i expedientky a skladnice Lékárna.cz v Píšťovech. Zjemňoval rychle a působil dlouhodobě. Je to dáno jeho jedinečným složením (mimochodem, tenhle český přípravek vyvinuli čeští odborníci). Obsahuje citelných 25 % urey. To je látka přirozeně zastoupená v pokožce, ale čím starší jsme, tím méně jí máme, proto  kůže přestává být pružná a je čím dál sušší. K dalším důležitým složkám balzámu patří kyselina mléčná, díky ní se rychleji odlučuje ztvrdlá vrstva, a přírodní extrakty původně australských léčivek, Tea tree a Centipeda cunninghamii, které chrání kůži proti bakteriím a plísním. Aloe vera, panthenol a alantoin pomohou s rychlou regenerací kožních buněk a taky s hojením, bambucké máslo pak dokáže pokožku na nohou příjemně zjemnit.  „Namažte Uxitol 25 pořádně na chodidla ideálně dvakrát denně a jemně ho vmasírujte. Můžete ho používat jak pro zlepšení vysušených, popraskaných pat, tak i preventivně,“ doporučuje Mgr. Pavla Horáková z odborné poradny na Lékárna.cz.Nohy v ohrožení!

Velkou pozornost chodidlům by měli věnovat diabetici. Jejich nohy se hůř prokrvují i hojí, riziko infekce, vředů s následnými komplikacemi při léčbě (syndrom diabetické nohy) je poměrně velké. Také aktivně sportující lidé by měli chodidla udržovat ve skvělé kondici. Drobná kožní poranění, zvýšená potivost v těsné sportovní obuvi ve spojení se zhrublou, popraskanou pokožkou zavánějí malérem, včetně plísňových onemocnění. Jedná se tzv. syndrom atletické nohy, který rovněž vyžaduje odbornou léčbu. Přestože nepatříte do „rizikové skupiny“, mít chodidla hezká na pohled i příjemná na dotek je přece vizitkou moderního člověka.