Typický znak současnosti: Stres a psychické problémy. Co s tím?

1. Tragická událost v rodině

Běžným viníkem, který v drtivých případech naruší chod našeho šťastného života je smrt příbuzného, blízkého přítele nebo zkrátka člověka, kterého milujeme. Každý člověk tyto události řeší jinak, nejhorší je ale se do sebe uzavřít a přestat komunikovat se světem. Pokud máte pocit, že se vám zhroutil svět, vyhledejte odbornou pomoc. Důležité je také si uvědomit, že se smutné věci dějí a jakoukoliv bolest většinou vyléčí čas. Nezapomeňte, že vás potřebují i další lidé!

2. Nedostatek pohybu

Rozmach home office a omezení sportovních aktivit venku nemusí vést jen k obezitě, jak se mnozí mylně domnívají. Také zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, diabetu a dokonce zhoršuje mozkovou činnost a celkové psychické rozpoložení. Při nedostatku pohybu je totiž mozek méně prokrven a okysličen, produkuje tím pádem méně endorfinů a dopaminu, což se pak podílí na zhoršení našeho myšlení, paměti i schopnosti se na něco soustředit. Pokud pracujete výhradně v kanceláři a celý den sedíte, není od věci do práce a z práce alespoň chodit nebo si sem tam zacvičit doma.

3. Špatná strava

Mnoho lidí si dodnes dostatečně neuvědomuje, jak moc ovlivňuje kvalita a pravidelnost stravování naše fyzické, ale také psychické zdraví. Průmyslové zpracování potravin a jejich technologická úprava není ve všech případech zrovna ideální, některé firmy se snaží snižovat náklady na úkor kvality konečného produktu, který je sice cenově dostupnější, ale ne zrovna zdravý. Proto se řiďte heslem: Radši kvalitně a méně, než levně (nekvalitně) a více. Uvidíte, že se budete cítit lépe. Organismus můžete podpořit i kvalitními doplňky stravy.

4. Nedostatek hořčíku a vitaminu B6

Se stravou souvisí i nedostatek různých látek potřebných pro správný chod našeho organismu. Například hořčík v kombinaci s vitamínem B6 mimo jiné přispívá ke snížení míry únavy a k normální činnosti nervové soustavy. Při stresu lidské buňky ve velké míře vylučují hořčík a naopak absorbují vápník. Proto je velmi důležité hořčík doplňovat, především ve stresových situacích. Vitamín B6 pak zvyšuje vstřebatelnost hořčíku a sám sobě přispívá k normální funkci imunitního systému.

Pokud chcete doplnit hořčík a zdarma vyhrát sportovní hodinky Polar, přihlaste se do soutěže od společnosti Vitabalans.

5. Přepracovanost a nedostatek odpočinku

Mezi nepopiratelné příznaky přepracovanosti patří únava, poruchy spánku a bolesti hlavy. Člověk by pak mohl namítat, že to vlastně nakonec není nic vážného, ale tyto na první pohled maličkosti mohou přerůst v závažné onemocnění. Neváhejte proto pořádně odpočívat. Každý ví, že všeho moc škodí!

6. Deprese

Deprese je kapitola sama o sobě. Zatímco se stresem můžeme často bojovat sami, opravdovou depresi a další vážnější psychické problémy je nutné řešit s odborníkem. Patří mezi nejrozšířenější duševní poruchy vůbec a postihuje všechny věkové kategorie, děti nevyjímaje. Lidé trpící depresí mají obvykle pocit, že neexistuje naděje na zlepšení. Pokud si tedy myslíte, že máte dostatek pohybu, vyváženou, zdravou stravu a přepracovaní taky zrovna nejste, a přesto se cítíte špatně, vyhledejte odbornou pomoc. Možná totiž trpíte depresemi.


Publikováno na: