„Umění ve veřejném prostoru potřebujeme,“ říká o výstavách v domě Radost Petr Hájek

„Když vidím prázdné zdi, mám potřebu je zaplnit."

Potenciál prostoru, jakým je Radost, spočívá v možnostech jeho uměleckého a kulturního využití. To místu vdechuje zcela nový náboj a tvoří jeho nadčasovou hodnotu,“ přibližuje pozadí myšlenky vystavovat obrazy a sochy v domě Radost umělecký kurátor Petr Hájek z pražské The Chemistry Gallery. Současní majitelé funkcionalistické dominanty pražského Žižkova s ním na pořádání výstav ve vstupní hale i na chodbách domu spolupracují již od poloviny roku 2019.

„Momentálně máme v Radosti výstavu Patrika Kriššáka Extinction na téma podmořských korálů a krásy života pod vodou v kontextu klimatické tísně. Paralelně jsou k vidění sochy pod hlavičkou ART Prague Sculpture. V každém z jedenácti pater domu návštěvníci najdou jednu instalaci. Nové expozice realizujeme každé tři měsíce. Doufám, že tímto vznikla určitá tradice a podobné výstavy budeme v domě Radost pořádat i nadále,“ říká k dramaturgii instalací Petr Hájek.

Geiša a Citadela od Ladislava Vlny v 9.patře., Petr Kopal

Naráží tak zároveň na plánovanou rekonstrukci, která má domu z roku 1934 vdechnout život, přizpůsobit jej potřebám 21.století a účelně ho začlenit do dynamicky se vyvíjející oblasti dolního Žižkova „Jsem moc rád, že se nám spolupráce s The Chemistry osvědčila a máme pozitivní ohlasy i ze strany návštěvníků a nájemců. Dům je ale momentálně v nevyhovujícím technickém stavu, takže se moc těším, až pro umělecké aktivity vytvoříme lepší zázemí a budeme je moci ještě rozšířit,“ vysvětluje jeden z majitelů domu Martin Louda.

Vnitřní světlo od Michala Cimaly., Petr Kopal

Na pokračování výstav po rekonstrukci domu se umělecký kurátor pražské The Chemistry Gallery Petr Hájek těší. „V zahraničních metropolích fungují podobně velké a zajímavé domy jako kulturní společenská centra a konkrétně umění je skvělé oživení takového projektu,“ dodává.

To nakonec odpovídá záměru majitelů domu, podle nichž by objekt v budoucnu měl představovat moderní společenské centrum dolního Žižkova a poskytovat místní komunitě řadu služeb včetně kulturního zázemí.

Info:

Publikováno na: