Váš život za to stojí! Proč si plánovat své životní investice?

Je třeba si svou investici dobře naplánovat a peníze zhodnocovat tak, abyste neplatili zbytečné poplatky. Protože pak vyděláte víc. A v této době je jasné, že je fajn mít možnost se ke svým penězům dostat, když je třeba. Přečtěte si příběhy Ivany a Marka.

Pěknou dovolenou si teď mohu dovolit dvakrát ročně

Ivaně je 59 let, pracuje ve školství a celý život žije na Vysočině. Vychovala sama dvě děti a teď si užívá větší volnosti. Má víc peněz i čas sama na sebe. „Na doporučení své dcery jsem si před lety založila Realitní účet SPORO, na který pravidelně přispívám a šetřím. Peníze se mi tam zhodnocují lépe než v bance, a tak si každý rok vydělám na jednu nebo dvě pěkné dovolené. Loni na jaře jsme s přáteli plánovali zájezd na Bali, ale kvůli pandemii jsme to museli zrušit. Moc si přeji, aby tahle doba byla brzy za námi.“ Z vyplácených peněz neplatí Ivana žádnou daň ani poplatky a ke svým financím má přístup, kdykoliv je potřebuje. „Vždy jsem se musela spoléhat hlavně na sebe. Tak teď, když to konečně jde, se snažím víc šetřit. V důchodu se mi bude každá koruna hodit.“

Nechceme se vázat na dlouhé roky, zároveň chceme dobře zhodnotit své peníze

Markovi je 32 let, nedávno se oženil a je čerstvým otcem. S manželkou plánují další děti. „Před časem jsme řešili bydlení. Mohli jsme se nastěhovat do domku k rodičům, ale rozhodli jsme se bydlet ve svém.“ Koupili starší domek u Zlína a zrekonstruovali vše, co šlo. „Na koupi domu i na rekonstrukci jsme si vzali hypotéku, kterou jsme už vyčerpali. To nejnutnější máme a bydlíme, to je hlavní. Ostatní počká.“ Marek pracuje v IT a jeho manželka při mateřské spravuje sociální sítě pro několik firem. „Máme příjem a půl, tak můžeme postupně našetřit na další opravy. Nejdříve se pustíme do zahrady.“ Od souseda se Marek dozvěděl o investiční společnosti TESLA a Realitním účtu SPORO. „Řešili jsme, jak bychom mohli šetřit. Nechtělo se nám zavazovat se na mnoho let, zároveň jsme chtěli trochu lepší zhodnocení.“ Nakonec si manželé založili dva Realitní účty SPORO. Jeden pro krátkodobé potřeby bydlení a druhý s pravidelnou investicí 500 Kč měsíčně pro svoji dcerku. „Až bude dceři 18, bude mít třeba na studia“.