Ne každý software nabízený na internetu je pravý. Jak se vyhnout levárnám?

Při nákupu softwaru můžete narazit na nabídky za výrazně nižší ceny, než jsou ty, které na svých stránkách inzeruje jeho výrobce. I když samo o sobě nejde o důkaz toho, že je prodávaný software ilegální, často jsou podobné nabídky příliš dobré na to, aby byly pravdivé. Vyšší cena softwaru je obvykle daní za jeho složitý vývoj a léta podpory, která jsou k němu poskytována. Samotný výrobce si proto nemůže dovolit cenu zásadně snižovat, a tak byste u podezřele výhodných nabídek měli vždy zpozornět.

Využijte plný potenciál svého pracovního prostředí s legitimním softwarem

Využívání nelegitimního softwaru může znamenat potíže nejen právní, ale také bezpečnostní. Vzrůstá s ním totiž riziko, že vaše systémy budou infikovány malwarem, což může ohrozit bezpečnost vašich citlivých dat.

Pokud si zakoupíte legitimní software skrze oficiální distribuci, nic takového vám nehrozí. Naopak získáte jistotu, že váš software bude fungovat bezpečně a správně. Nemusíte řešit, jak s ním bylo dříve nakládáno. Díky tomu máte jistotu, že v něm nejsou ukryta žádná cizí data nebo že k němu nemá přístup ještě někdo jiný, kdo by mohl přistupovat k vašim citlivým informacím.

Některé problémy vám s oficiální distribucí zkrátka nehrozí

U nelegitimního softwaru problémy někdy nastávají už při samotném procesu aktivace. Na vině bývá obvykle produktový klíč, který mohl být například již využit jiným zákazníkem nebo je zablokován, protože byl nahlášen jako kradený. I pokud se vám pak podaří software zprovoznit, nemusíte mít přístup k aktualizacím ani oficiální podpoře.

Obojí je přitom velmi důležité, zejména pak tehdy, když je správné fungování softwaru klíčové pro chod firmy. U organizací navíc platí, že jsou odpovědné i za legálnost používaných řešení, a právě oficiální distribuce vám v tomto ohledu dá absolutní jistotu.

I na oficiální distribuci můžete ušetřit

Tyto výhody přitom nemusí být vykoupeny zásadním cenovým rozdílem – pro podnikatele totiž výrobci často mají řešení, s nimiž jednotlivé oficiální licence vyjdou levněji než při nákupu samostatně.

Ještě dostupnější možností je pak nákup softwaru rovnou s novým zařízením – v takových situacích výrobci mohou nabízet tzv. OEM licenci, která bývá oproti nákupu samotné licence zvlášť výhodnější. Jestliže se vám taková varianta nehodí, ale stále si chcete být původem jistí, nejjednodušší cestou je software zakoupit přímo ze stránek výrobce.

Rozpoznejte levárny na první pohled

Pokud si nějakou nabídkou nejste jistí, zaměřte se na varovné znaky, které jsou pro nelegitimní software typické. Kromě již zmíněné nízké ceny může jít třeba o neoriginální balení, falešné certifikáty pravosti nebo nerenomovaného prodejce. Často se setkáte také s tím, že jsou prodávány jen samostatné produktové klíče. Ty ovšem samy o sobě nepředstavují licenci, získání samotného klíče tak nezahrnuje právo využívat software.

Na stránkách většiny výrobců softwaru většinou najdete i další informace o tom, jak u konkrétního produktu legálnost ověřit. Může jít například o různé certifikáty pravosti, které mají u jednotlivých produktů vždy jasně stanovenou podobu a umístění. Například u softwaru od Microsoftu najdete takové informace na speciální podstránce How to Tell.

Prověřit si původ a prodejce je základ

Ani tak vám nedá výhodná nabídka spát? Vždy si alespoň vyhledejte hodnocení daného prodejce a zaměřte se na to, jaký uvádí původ softwaru, případně jestli je schopen jej prokázat. Jen s originálním softwarem totiž máte záruku toho, že jeho používání bude bezpečné, včas se k vám dostanou důležité aktualizace a v případě jakýchkoliv potíží se budete mít na koho obrátit. Díky tomu pak můžete mít absolutní jistotu, že v bezpečí je jak vaše soukromí, tak eventuálně i fungování vaší firmy.