Symbol naděje na získání svobody. Kdy vyjede blanické vojsko?

Až se tak stane, budou vidět znamení

Uschnou vrcholky stromů v blanickém lese, na temeni hory se zazelená suchý dub a pramen u skály se rozvodní a vyvalí se z koryta. V tu chvíli se Blaník otevře a sv. Václav v čele blanického vojska vyjede v plné zbroji na bílém koni.


Stoupání na Velký Blaník bude odměněno úchvatnými výhledy do krajiny. Foto Michal Kozel, Kraj blanických rytířů


Ani pandemie zatím rytíře neprobudila

Zdá se, že ani poslední měsíce, výrazně ovlivněné pandemií koronaviru, nedonutily kamenného lva na hoře Kalvárii u Miličína mohutně zařvat a probudit rytíře z dlouhého spánku. Že rytíři stále spí, se můžete přesvědčit přímo na úpatí Blaníku – v Domě přírody. Z expozice, představující přírodu nejmenší chráněné krajinné oblasti v republice – chráněné krajinné oblasti Blaník, vede tajná chodbička přímo do nitra hory.

Po nadzvednutí poklopu zřejmě uslyšíte chrápání, někdy také ržání koní a řinčení zbraní. Že by se přece jen už chystali vyjet? Ověřit si to můžete u Veřejové skály na severozápadním úpatí hory. K údajnému magickému vchodu do nitra hory vás dovede odbočka z naučné stezky S rytířem na Blaník.


Skála na hoře Kalvárii u Miličína má tvar zkamenělého krále zvířat. Foto Jan Hocek, Kraj blanických rytířů


Dobrodružství pro celou rodinu

Stoupání zpříjemní dětem i dospělým její hravá zastavení nebo „fotokoutek“ s obří hlavou kamenného rytíře. Najdete u Veřejové skály tajný vchod do podzemí? Pokud ne, nezoufejte. Po sto sedmi schodech vystoupejte na rozhlednu ve tvaru husitské hlásky na vrcholu Blaníku a pořádně se rozhlédněte kolem.


V Domě přírody Blaníku uslyšíte, co dělají rytíři v nitru hory Velký Blaník. Foto Vít Švajcr, Kraj blanických rytířů


Nevíte, kam koukat?

Loni byly na rozhlednu instalovány velkoformátové fotografie s popisy míst, která můžete vidět. V dálce se tyčí vysílač Cukrák, věže pražského svatovítského chrámu, Ještěd, vrchol Sněžky nebo Boubínský prales. Z výšky 663 metrů nad mořem budete mít o tom, zda se na českou zemi valí hordy nepřátel, přehled ještě lepší než kamenný miličínský lev.

KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ 

Projekt "Rozvoj produktu Střední Čechy královské" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Publikováno na: