Z ředitelky mateřské školky finanční expertkou

Práce ve školství si jistě zaslouží respekt. Bohužel její finanční ohodnocení má své limity a kariérní růst brzy narazí na svůj strop. Pokud nechcete vyhořet, je jednou z cest změna oboru. Věra Havlíčková udělala radikální krok a mateřskou školku vyměnila za finanční poradenství. Dnes je z ní úspěšná poradkyně a manažerka. Nechte se inspirovat zkušenostmi Věry Havlíčkové, oblastní ředitelky Fincentrum & Swiss Life Select.

Váš profesní život nebyl před příchodem do Fincentra & Swiss Life Select spojený s finančnictvím. Měla jste za sebou slušnou kariéru ve školství. Co bylo impulsem ke změně?

Ve školství jsem totiž pracovala dvacet let, z toho 17 let jako ředitelka mateřské školy. Finančnictví pro mne bylo velkou neznámou. Ale v práci jsem již neměla velkou možnost růstu a seberealizace a přestávala jsem být spokojená i sama se sebou. I když jsem byla úspěšná, práce mě bavila a plácali mě po ramenou, cítila jsem, že chci změnu a něco víc. A pak se najednou v roce 2008 objevila nabídka pracovat ve Fincentru. Přišla v pravou chvíli. Skočila jsem do toho rovnou po hlavě, rychle, s elánem, chutí a plná očekávání.

Co vám jako nováčkovi v oboru při startu nové kariéry pomohlo?

Měla jsem obrovské štěstí na svého ředitele, který mě vedl krok po kroku mými profesními začátky. Byl a stále to je můj regionální ředitel Ladislav Kučírek. Do dneška jsem mu vděčná za nasazení, čas a trpělivost, které mi věnoval. Vnímám to jako jeden ze zásadních a klíčových okamžiků, které pomohou nováčkovi v oboru uspět.

Dalším důležitým faktorem bylo, že jsem měla velkou chuť a nasazení od prvních dnů ve Fincentru. Naslouchala jsem svému manažerovi a tvrdě pracovala, nevymýšlela jsem žádné zkratky. Dodnes mám uschovány staré diáře, kde je vidět, že jsem měla 10–15 schůzek týdně s klienty, a to i při práci ředitelky školy. Po pěti měsících ve Fincentru jsem ze školství odešla a začala se plně věnovat profesi finančního poradce. Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě.

Najde se něco společného mezi prací učitelky a finanční poradkyně? Něco, co jste si ze školství přinesla do práce s klienty a kolegy?

Určitě ze své kariéry ve školství čerpám. Baví mě například, že svou prací mohu zvyšovat finanční gramotnost klientů – takže je s trochou nadsázky „učím“.

Ráda však učím i své kolegy a předávám jim zkušenosti. Snažím se jim být vzorem a lídrem. Je to mravenčí práce, která vyžaduje maximální nasazení, elán, čas a trpělivost – a to na obou stranách, jak u nováčka, tak u manažera. I při zapracování nováčků a vedení týmu těžím ze svých předchozích profesních zkušeností ze školství. Mám ráda práci s lidmi, naplňuje mě.

Z toho, co říkáte, je vidět, že pro vás hodně znamená nejen práce s klienty, ale i pomoc a předávání zkušeností nováčkům v oboru. Pokud někdo v tuto chvíli o kariéře ve finančním poradenství uvažuje, ale váhá, čím byste ho přesvědčila?

Obor finančního poradenství má dnes již velkou prestiž a budoucnost. Prošel velkým vývojem a hodně se profesionalizoval. Je to podnikání, kde na začátku nepotřebujete žádný kapitál. Stačí jen chtít a mít chuť se učit nové věci a pořádně se do toho pustit. A když pak máte navíc za skvělou práci nadstandardní a hlavně spravedlivé ohodnocení, není co řešit! Jednoduše: když makáš, máš – když nemakáš, nemáš! Žádné tabulky a zastropování příjmů! Je jen a jen na mně, kolik si vydělám.

Dovedla byste v jedné větě říct, co je náplní práce dobrého finančního poradce?

Pomáhám lidem komfortně se zorientovat na finančním trhu a jsem jejich průvodcem a rádcem na cestě k plnění jejich snů a finanční nezávislosti.

Více informací o kariéře a volných pozicích ve Fincentru najdete ZDE.