Kariéru hasiče vyměnil za svět financí

Je příkladem, jak vybudovat úspěšnou kariéru ve finančním poradenství, i když dlouhou dobu pracoval ve zcela jiném oboru. Jan Bradna, oblastní ředitel Fincentrum & Swiss Life Select, má za sebou úspěšnou kariéru u Hasičského záchranného sboru. Pak ale úraz přehodil výhybku jeho profesního života a z Jana Bradny se stal úspěšný finanční poradce.

Váš životní příběh může být inspirací pro ty, kdo uvažují o nové kariéře. Velmi dlouho jste se totiž pohyboval ve zcela jiném světě, než jsou finance. Byl jste členem Hasičského záchranného sboru.

K Hasičskému záchrannému sboru mě přivedl můj otec. Pracoval řadu let u hasičů a já se už od mala s touto profesí setkával. Když přišlo v mém životě na rozhodování „Kam půjdu pracovat?“, bylo jasno. Nastoupil jsem k Hasičskému záchrannému sboru hned po absolvování základní vojenské služby a u hasičů jsem strávil přes patnáct let. Za tu dobu jsem prošel všemi pozicemi od hasiče přes řidiče-strojníka až po velitele směny, což byla nejvyšší pozice u výjezdových hasičů.

Práce hasiče je jistě náročná, ale na druhou stranu hodně naplňující. Proč jste odešel?

Vinou pracovního úrazu na konci roku 2009 jsem byl vyřazen ze služby. Návrat do služby byl nejistý, tak jsem chtěl vyzkoušet cestu finančního poradce. A zamířil jsem do Fincentra, kde jsem již od roku 2010. Byl to v mém životě opravdu zlom.

Na začátku mi pomohla touha něco dokázat ve zcela jiném oboru. Ze sportu jsem si vzal, že se nikdy nevzdávám a že na začátku to někdy bolí. A že se musí někdy zabrat – proto jsem například v prvním roce obětoval i dovolenou, abych se někam posunul.

Začínal jsem jako úplný nováček, ale ve své kariéře jsem se během pár měsíců velmi rychle posunul. Jak šel čas, tak se na mě stále více kolegů obracelo s prosbou o pomoc s požadavky klientů a chtěli předat zkušenosti. To mě přivedlo k rozhodnutí jít manažerskou cestou a dnes jsem na pozici oblastního ředitele.

Pokud by se na vás obrátil třeba bývalý kolega ze sboru, abyste mu přiblížil, co finanční poradenství obnáší, co byste mu řekl?

Finanční poradce je průvodcem klienta světem financí. Ať již jednotlivci, celé rodině, nebo firmě připravuje finanční plán, který jim umožní splnit si jejich sny a finanční cíle. Dobrý finanční plán obsahuje jednotlivé kroky ukotvené v čase, které povedou k dosažení cílů.

Pro každého, kdo uvažuje o kariéře ve finančním poradenství, je důležité vědět, že jde o různorodou práci, kde stále poznáváte a učíte se nové věci. Mě osobně na této práci baví řešení jednotlivých klientských případů, u kterých lidem splním jejich sen, například s bydlením. Motivující je také setkávání se zajímavými lidmi. Baví mě i předávat zkušenosti svým kolegům. A důležitým benefitem této práce je možnost být v oboru úspěšný a uznávaný.

Pokud bych měl již jasno, že chci změnit profesi a vrhnout se na finanční poradenství, proč bych měl zamířit do práce k Fincentru & Swiss Life Select?

Je to například jasný systém vzdělávání a adaptace nováčků – v tom jsme totiž na špici trhu. Náš kariérní systém je nejlepší na trhu a je správně vyvážený a motivační pro ty, kdo chtějí růst. Dále máme zázemí silné firmy. Práci nám usnadňuje, že Fincentrum & Swiss Life Select je významná a důvěryhodná značka na trhu, a to jak v očích institucí, tak u klientů.

Za naši výhodu považuji i finanční poradenství propojené s realitní činností díky naší sesterské společnosti Fincentrum Reality. A v neposlední řadě je to zázemí v oblasti právních služeb, marketingové podpory a digitalizace, kterou mají poradci k dispozici.

Čím se ve své práci řídíte?

Už z dob mého působení u hasičů je mým mottem „pomáhat lidem“. U Fincentra jsem motto rozšířil na „pomáhat lidem bohatnout“. Je krásné vidět, když si klienti s mojí pomocí splní sny o novém bydlení, autě, chatě, rentě na důchod či zajištění života proti možným rizikům.

Více informací o kariéře a volných pozicích ve Fincentru najdete ZDE.