HPV může vyvolat rakovinu a další nemoci i u chlapců

S nejčastější sexuálně přenosnou infekcí – HPV – se za život setká většina z nás. Nakazit se HPV lze už od první partnerky nebo partnera. Naše imunita dokáže obvykle s virem zatočit, někdy ale zvítězí viry a v našem těle způsobí obtíže, jako jsou některé typy nádorů, předrakovinné nálezy (takzvané prekancerózy) nebo další nepříjemná onemocnění. O hrozbě infekce ví především ženy, které proto chodí každoročně na preventivní screening ke svému gynekologovi. Ten může pomoci s včasným odhalením nemoci. Málokdo ale ví, že onemocnění způsobené HPV infekcí hrozí i mužům. Může u nich totiž, stejně jako u žen, vyvolat rakovinu análního (řitního) otvoru či genitální bradavice. Na rozdíl od žen však dosud pro muže neexistuje screeningový program, který by počínající onemocnění zachytil včas.

Nepříjemné genitální bradavice

Genitální bradavice umí potrápit jak ženy, tak muže. Za jejich vznik může právě HPV infekce. Projevují se jako malé svědící a pálící puchýřky a vřídky, které se objevují v oblasti genitálií a řitního otvoru. Nemoc je velmi frustrující, a navíc má tendenci se opakovaně vracet. Účinnou prevencí nákazy HPV je úplná sexuální abstinence, tu ovšem dodrží málokdo. Je proto vhodné praktikovat bezpečný sex s použitím kondomu a nechat se očkovat proti HPV.

Očkování jako primární prevence

Primární prevencí HPV infekce a jí způsobených onemocnění je očkování. To by měli chlapci a dívky ideálně absolvovat ještě před prvním možným setkáním s virem, tedy před začátkem sexuálního života. V České republice je proto vakcinace proti HPV hrazena chlapcům i dívkám ve 13 letech. Vakcíny chrání proti několika typům HPV, které nejčastěji způsobují onemocnění – u žen například rakovinu děložního čípku nebo u obou pohlaví rakovinu análního otvoru. Proto je vhodné ve 13 letech očkovat chlapce i dívky.

Podrobné informace o HPV i vakcinaci najdete na ockovaniprotihpv.cz.

 

© Copyright Merck Sharp & Dohme s.r.o., 2021. Všechna práva vyhrazena.

Merck Sharp & Dohme s.r.o., Na Valentince 3336/4, 150 00 Praha 5, Česká republika

Tel.: +420 233 010 111, e-mail: dpoc_czechslovak@merck.com, www.msd.cz