HPV se nakazí 8 z 10 osob. Pomoci může očkování ve 13 letech

Pozor na rakovinu děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším zhoubným nádorem v ČR. Každých 22 hodin na ni v ČR zemře jedna žena. Nemoc je zákeřná, protože se zpočátku – v období tzv. předrakovinných změn – nemusí nijak projevovat. Výtok z pochvy, bolest nebo krvácení po pohlavním styku patří až k pozdním příznakům, kdy už je ale léčba obtížnější. Možnou prevencí je očkování proti HPV, nejlépe již ve 13 letech. Zároveň by ženy neměly zanedbávat pravidelný screening u gynekologa.

Slyšeli jste o rakovině análního otvoru?

Onemocnění HPV se ale netýká pouze žen, riziko může představovat i pro muže. HPV infekce totiž může u obou pohlaví zapříčinit vznik rakoviny análního (řitního) otvoru. Rakovina anu je zrádná zejména tím, že přednádorové změny většinou nepůsobí žádné zjevné potíže a screeningové vyšetření se neprovádí. Z toho důvodu bývá často odhalena pozdě. Je proto vhodné věnovat pozornost prevenci, s níž může pomoci také očkování proti HPV.

Seznamte se: genitální bradavice

Genitální bradavice nejsou na rozdíl od dvou předešlých nemocí zhoubné, ale umí nositele potrápit – a to jak fyzicky, tak psychicky. Tato nemoc způsobená HPV postihuje muže i ženy. Ten, kdo se s genitálními bradavicemi už setkal, ví, že jde o nepříjemné onemocnění, které má tendenci se vracet. Nezřídka si jej mezi sebou takto opakovaně mohou předávat partneři. Kromě pálení a svědění způsobuje malé nevzhledné vřídky a puchýřky v oblasti genitálií a řitního otvoru. Nejčastěji se objevují u mladých mezi 15 a 25 lety, ale ani pozdější výskyt není výjimkou.

S prevencí může pomoci očkování

Všechny zmíněné nemoci mají jedno společné: způsobuje je HPV. Vedle pravidelných gynekologických prohlídek je primární možností prevence proti HPV infekci a proti rozvoji nemocí s ní souvisejících očkování. Vakcinaci je ideální absolvovat ještě před prvním možným setkáním s virem, tedy před začátkem sexuálního života. V Česku je proto očkování proti HPV hrazeno chlapcům i dívkám ve 13 letech.

Další informace o HPV i očkování najdete na ockovaniprotihpv.cz.© Copyright Merck Sharp & Dohme s.r.o., 2021. Všechna práva vyhrazena.

Merck Sharp & Dohme s.r.o., Na Valentince 3336/4, 150 00 Praha 5, Česká republika

Tel.: +420 233 010 111, e-mail: dpoc_czechslovak@merck.com, www.msd.cz