Pryč s jizvami po akné!

Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz, při kterém se tvoří obtěžující hnisavé vřídky. Řada lidí se jich zbavuje mačkáním, čímž často poškodí nejen mazové žlázky, ale i okolní tkáň a drobné cévky. Situaci může navíc zhoršovat nevhodně zvolená léčba. Vznikají vtažené jizvy, jizvy vystouplé, někdy až keloidy, občas zůstávají malé zarudlé plošky. Pro léčbu jizev je naprosto zásadní rozlišit typ jizvy a na základě toho zvolit správný postup.

„Zdárná léčba jizev po akné musí stát na třech základních principech: prvním je uvolnění kolagenových vláken, druhým stimulace tvorby kolagenu a správné cirkulace krve a třetím změkčení a sjednocení povrchu pokožky,“ vysvětluje přední dermatolog Dr Alberto Leguina-Ruzzi MD PhD.

Tři principy proti jizvám

Prvním krokem léčby vtažených jizev je podetnutí pevných kolagenových vláken, které drží zajizvenou tkáň pod úrovní okolí. Lékař tato vlákna jemnou kanylkou uvolní. Dno jizvy se díky tomu pozvedne a jizva je méně nápadná. Do kůže lze aplikovat sloučeniny kolagenu, který vpadlá místa vyplní.

„Následně provedu redermalizaci. Jedná se o velmi inovativní postup, při kterém formou mikroinjekcí aplikuji do postižené oblasti tělu vlastní kyseliny hyaluronovou a jantarovou. To vede ke zlepšení krevního oběhu v poškozené tkání, která se díky tomu regeneruje,“ dodává Dr Alberto Leguina-Ruzzi MD PhD.

Léčbu je ideální v třetím kroku doplnit CO2 laserovým resurfacingem, který kůži zjemní, změkčí a sjednotí její barevný tón.

A co víc?

V některých případech jsou jizvy sice relativně ploché, ale mají červenou barvu. „V těchto situacích pomáhá intenzivní pulzní světlo. To dokáže svou energií jizvy zesvětlit. Máme také dobré zkušenosti s využitím mezoterapie, která stimuluje normální průtok krve a produkci kolagenu,“ doplňuje Dr Alberto Leguina-Ruzzi MD PhD.

Pokud se objeví keloidy, tedy vystouplé rostoucí jizvy, doporučuje injekce kortikosteroidů přímo do keloidu a následné vyhlazení pomocí ablativního laseru.

Trápí vás jizvy po akné? Kontaktujte pana doktora na jeho stránkách https://drberts.com. Rád vám s nimi pomůže!