Co byste měli zohlednit při výběru pneumatik?

Moderní technologie umožňují užívat pneumatiky v různých povětrnostních podmínkách

Všichni víme, že letní pneumatiky fungují nejlépe od jara do podzimu a zimní naopak ve zbývající části roku. Faktorem, který ovlivňuje přilnavost každého z těchto typů pneumatik, je teplota. Pokud denní průměr klesne pod 7 °C, znamená to, že je třeba přezout z letních pneumatik na zimní. Nebo ne?

Celoroční pneumatiky v sobě propojují výhody jak letních, tak zimních pneumatik. Z hlediska použitých materiálů se jedná o velikou výzvu, protože směs pryže v letních a zimních pneumatikách se výrazně liší. Letní pneumatiky mají směs pryže, která požadované vlastnosti – vyváženou pružnost a tuhost běhounu – zajišťuje při teplotě nad 7 °C. Jakmile teplota klesne pod tuto hodnotu, letní pneumatika ztrácí své vlastnosti a pryž tvrdne. Tím se významně sníží její přilnavost k vozovce.

U zimní pneumatiky to funguje přesně naopak. Ta poskytuje optimální výkony při teplotě nižší než 7 °C

Při výběru parametrů celoročních pneumatik se nevyhnutelně hledá ideální kompromis tak, aby pneumatiky poskytovaly uživatelům požadované vlastnosti v širokém rozsahu teplot a jízdních podmínek. Není třeba dodávat, že čím větší rozsah má pneumatika pokrýt, tím obtížnější je vývoj optimální směsi pryže. S takovým úkolem se mohou vypořádat pouze ti nejlepší výrobci pneumatik na světě s odpovídajícím technologickým vybavením.

Letní, zimní, celoroční – které vybrat?

Co byste měli zohlednit při výběru pneumatik, které budou nejlepší pro váš styl cestování? Bude lepší mít samostatnou sadu letních a zimních pneumatik, nebo budou stačit pneumatiky celoroční? Je třeba si uvědomit, že stavba celoročních pneumatik vychází spíše ze stavby zimních pneumatik, nikoliv letních. Patrné to je například z podobné struktury běhounu. Stručně řečeno se jedná o určitý druh kompromisu, kterého by si měl být uživatel při výběru tohoto typu pneumatik vědom.

Je třeba mít na paměti, že pro výběr celoroční pneumatiky nejsou zásadní jen vlastnosti tohoto typu pneumatik, ale také jízdní styl řidiče, intenzita jeho jízd, počet najetých kilometrů aj. Tento typ pneumatik je vzhledem ke svým vlastnostem a výkonnostním parametrům doporučovaný především pro vozidla, která se pohybují v městském provozu a najedou méně než okolo 15 000 km ročně. V takovém případě se celoroční pneumatika stává zárukou mobility a komfortu po celý rok. Pokud ale své vozidlo používáme intenzivně na mimoměstských trasách a ujedeme s ním výrazně větší počet kilometrů, pak je nejlepší klasický výběr pneumatik: sada letních pneumatik od jara do podzimu a sada zimních pneumatik ve zbývající části roku.

Které celoroční pneumatiky si vybrat? Stojí za to věnovat pozornost jednomu konkrétnímu modelu, který představuje jakýsi technologický průlom a způsobuje, že slovo „kompromis“ přestává mít v souvislosti s celoročními pneumatikami negativní konotace.

Michelin CrossClimate + – jedinečná pneumatika svého druhu

Pneumatika Michelin CrossClimate + představuje nejznámější model celoročních pneumatik na světě. Proslulost tohoto produktu vyplývá z jeho výjimečné užitné hodnoty. Jedná se o technologického průkopníka ve své kategorii.

Francouzskému výrobci se podařil unikátní kousek – Michelin jako první výrobce pneumatik na světě vyvinul celoroční pneumatiku, která je ve skutečnosti letní pneumatikou se zimní homologací. Nový přístup se uzpůsobuje neustále se proměňujícím klimatickým podmínkám naší planety. Podnebí se otepluje a my se tak po většinu roku pohybujeme v letních podmínkách. A protože většinu roku převládají průměrné teploty vyšší než 7 °C, je logické, že celoroční pneumatika by měla zohledňovat skutečnou situaci měnícího se klimatu.

Čím je pneumatika Michelin CrossClimate + tak jedinečná? Vyspělý výzkum a nejmodernější materiálové technologie vyvinuté ve výzkumných a vývojových centrech francouzské značky umožnily vytvořit pneumatiku se směsí pryže, která se přizpůsobuje aktuálním podmínkám na silnici. Pro Michelin CrossClimate + je základem letní pneumatika, což je samo o sobě výjimečné. Výsledkem je, že tato pneumatika umožňuje jezdit v létě i v zimě bez kompromisů, tedy bez omezení výkonů, ke kterým bohužel často dochází u standardních celoročních modelů. Nesmírně důležitá je také skutečnost, že pneumatika Michelin CrossClimate si uchovává vysokou úroveň výkonů po celou dobu své životnosti.

Uvedená pneumatika představuje jednoznačného favorita mezi celoročními pneumatikami, které jsou v současnosti k dispozici na českém trhu. Kvalitu a vynikající parametry pneumatiky Michelin CrossClimate + potvrzují vysoké známky v mnoha nezávislých testech celoročních pneumatik. Pneumatika Michelin CrossClimate zvítězila v testu časopisu Auto Bild (číslo 39/2020) a získala hodnocení nejlepší celoroční pneumatiky. 

Poté, co firma Michelin uvedla na trh pneumatiku Michelin CrossClimate +, neusnula na vavřínech a rozšířila produktovou řadu těchto mimořádných celoročních pneumatik o modely určené nejen pro osobní vozidla, ale také pro SUV a užitkové vozy. Dalším důkazem vynikajících vlastností pneumatiky Michelin CrossClimate jsou homologace od německých výrobců prémiových aut, jako je Mercedes nebo Audi.

Celoroční pneumatiky – podstatné výhody

Četné srovnávací testy celoročních pneumatik nám poskytují cenné závěry: sada celoročních pneumatik od renomovaného výrobce je lepším řešením než dvě sady nejlevnějších sezónních pneumatik. Pokud je styl jízdy založený na nízkém ročním kilometrovém výkonu a pohybu hlavně po městě, nepředstavuje nákup sezónních pneumatik ani rozumné, ani výhodné řešení.

Jestliže ročně ujedete méně než 15 000 km, je mnohem rozumnějším řešením používat celoroční pneumatiky. Sezónní pneumatiky zestárnou dříve, než se opotřebují. Celoroční pneumatika naopak poskytuje optimální výkony po celou dobu své životnosti, tj. přibližně po dobu 3 až 4 let a 40 000 km. To je efektivnější řešení než používat dvě sady sezónních pneumatik po dobu 8 let.

Shrnutí – celoroční, nebo sezónní pneumatiky?

Celoroční pneumatiky od kvalitního výrobce jsou dobrou volbou, pokud jsou splněny následující podmínky:

• Auto se pohybuje převážně v městských podmínkách.

• Roční počet ujetých kilometrů je menší než přibližně 15 000 km.

Sezónní pneumatiky budou naopak vhodnější variantou v těchto případech:

• Trasy se uskutečňují často mimo město nebo ve smíšeném provozu.

• Roční počet ujetých kilometrů znatelně přesahuje 15 000 km.