Na pláži se můžete opalovat i v Česku! Už jste tady byli?

Hrátky v průzračném jezeře Lhota

Koupání v jezerech patří v létě k oblíbeným aktivitám. 1 km východně od obce Lhota v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji najdete jezero Lhota, které vzniklo zatopením pískovny. Dodnes se využívá jako přírodní koupaliště.  Odpočinete si tady na krásných písčitých plážích. K dispozici jsou zde i převlékárny, sociální zařízení, půjčovny loděk a šlapadel. Najdete tu i celou řadu stánků s občerstvením.

Naučná stezka vladyky Sudy

Okolí Lhoty zve ještě k jiným zážitkům. V nedalekém Sudově Hlavně začíná stezka Vladyky Sudy. Stezka je dlouhá 3 km, pěšky se dá projít za 2 hodiny, na kole ji projedete za 1 hodinu i s přečtením textů. Na čtyřech tabulích se seznámíte se zajímavostmi z historie i současnosti vesnice – například to, kdo byl vladyka Suda. Pro děti jsou na tabulích připraveny hádanky o rostlinách, které v okolí vesnice rostou, o zvířatech, žijících na zdejších polích a v lesích. Pracovní list k vyplňování hádanek si lze můžete vyhledat a vytisknout na webu obce Sudovo Hlavno.

Muzejní expozice, která uchvátí všechny

Asi dvacet kilometrů severovýchodně od Mělníka se nachází obec Lobeč. V místním muzeu Eduarda Štrocha vás čeká zajímavá expozice, která se váže jak k osobě známého spisovatele a jeho díla, ale i k pravěku a místech, o kterých psal. A děti se mohou těšit třeba na model mamuta. Toto muzeum se v horizontu jednoho roku promění jako muzeum samonavštívitelné.

Svět je krásný, stačí se jen rozhlédnout

Z Lobče se přesuneme do nedalekého Nosálova, kde je k vidění krásná náves s roubenkami. A odtud je to už jen kousek na Vrátenskou rozhlednu. Po zdolání 125 schodů se vám naskytne kruhový výhled na severní na rovinaté Polabí či nedaleký Bezděz. Při jasném počasí spatříte i zasněžené vrcholky Krkonoš.

V této oblasti stojí za návštěvu i obec Kadlín. Je to malá víska stranou hlavního tahu silnice 272 z Mělníka do Mšena. Lákadlem je zde venkovské muzeum s expozicemi venkovského kováře, staré selské techniky, motyček a polních plodin. Po návštěvě muzea se rozhodně musíte vydat na rozhlednu Hradišť, kam vás dovede naučná stezka, která je věnována polním plodinám zdejšího kraje.

Co by to byl za výlet bez zvířat?

Jestli budete mít chuť ještě více poznat zdejší region, nadohled od Mělníka stojí za návštěvu  ZOOPARK Zelčín, kde si můžete pohladit zvířátka, ale třeba se i svézt na koni, dát si něco dobrého k snědku v Hostinci U Bedřicha či přenocovat přímo na statku, v kempu nebo v týpí vedle koňských ohrad.

Projekt "Rozvoj produktu Střední Čechy královské" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Publikováno na: