Jak se dobývalo a zpracovávalo zlato nedaleko Prahy aneb Tipy na super výlety

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Dozvíte se tady spoustu věcí z historie nebo jak se zlato dobývalo a zpracovávalo. Odvážnější tu mohou po vzoru havířů „sfárat“ i do podzemí čtyř přístupných štol – sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského, Halíře a Václav. V poslední jmenované štole, kterou provozuje spolek Montanika, a která je součástí dolu Pepř, se můžete svézt důlním vláčkem a prohlédnout si technické zázemí s expozicí vrtací techniky. Pro zdatnější se tu připravuje unikátní Via ferrata – výstup s jištěním do největší dobývky.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Stezka je přístupná po celý rok. Na výběr jsou dvě trasy: čtyřkilometrová okružní vedoucí kolem historických dolů v okolí Jílového a pětikilometrová jednosměrná z Horního Studeného do Kamenného Přívozu, která seznamuje s geologií jílovského revíru a pozůstatky dolování v takzvaném Klobásském a Kocourském pásmu.

Dobrodružství pro všechny

Procházka po naučné stezce ukáže mnohem víc. Třeba monumentální viadukt u Žampachu, který je jedním z nejvyšších a nejstarších kamenných železničních mostů ve střední Evropě. Leží na trati legendárního Posázavského Pacifiku, který je spojován s trampským hnutím – s jeho historií seznamuje také jedna z expozic jílovského muzea. Další muzejní expozice, nazvaná Ora et labora (Modli se a pracuj), je pak věnována benediktinskému klášteru Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle založenému v roce 999, nejstarší historii Jílovska a zaniklému středověkému osídlení na Hradišťku u Davle.

Zážitkem (nejen gastronomickým) je také návštěva jílovské restaurace Florian. Nachází se totiž ve starém měšťanském domě, který kdysi býval majetkem Edwarda Kelleyho.

Projekt "Rozvoj produktu Střední Čechy královské" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.


Publikováno na: