Šťastné dětství? Ideálně v milující rodině, myslí si 94 % Čechů

Šťastné dětství je důležité pro celý život. Ne všechny děti mají ale to štěstí, aby mohly vyrůstat ve své vlastní rodině. I tyto děti si ale zaslouží prožít dětství ve spokojeném domově, což jim může poskytnout pěstounská péče.

Pěstounství přináší štěstí oběma stranám

Celkově vyrůstá v dětských domovech a výchovných ústavech přes 6 000 dětí. 9 z 10 Čechů má přitom jasno v tom, že by pro ně bylo lepší vyrůstat v pěstounské rodině. Lidé, kteří se sami stali pěstouny navíc dodávají, že šlo o nejlepší možné rozhodnutí nejen pro dítě, ale i pro ně samotné.

„Dětí v dětských domovech je hodně. Přitom je spousta osamělých lidí, kteří mají možnost jim svou lásku věnovat. Brouček, kterého si k sobě vezmete z ústavu, vám úplně změní život a nastartuje jeho nový smysl,“ popisuje paní M., která sama vyrůstala bez rodičů a po smrti manžela se rozhodla přijmout do pěstounské péče sedmiletého Marka.

I proto 30 % lidí říká, že by je k pěstounství motivovala právě možnost vychovávat dítě. Ještě dvakrát více lidí pak uvádí, že je k pěstounské péči přitahuje dobrý pocit z pomoci dítěti. Nejčastěji naopak lidi od pěstounství odrazuje to, že již mají vlastní děti či že jsou příliš staří.

Ani jedno z toho přitom není pro pěstounství žádný problém. Příkladem za všechny je herečka Lucie Benešová ze seriálu Slunečná, která se stala pěstounkou, ačkoli má čtyři vlastní děti.

„Naše Sára je díky pěstounství součástí naší rodiny od jejích sedmi let. Díky tomu, že mám s pěstounstvím osobní zkušenost, vím, kolik může přinášet radosti. Starosti se vám, stejně jako u vlastních dětí, nevyhnou, ale stojí to za to,“ svěřuje se Benešová.

Plnohodnotná součást rodiny

Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče. Čtvrtina lidí si ji však podle průzkumu plete s adopcí neboli osvojením. Pěstoun se o dítě stará a je zodpovědný za jeho výchovu, na rozdíl od adoptivních rodičů však nepřebírá rodičovská práva a odpovědnost. Mezi pěstounem a dítětem tedy nevzniká právní vztah jako u osvojení.

„Je třeba do toho vstupovat s pocitem, že mohu někomu pomoct, ale neočekávám za to vděčnost. Pokud děti nemáte, toužíte po nich a jste třeba sami jako já, určitě do toho doporučuju jít. Protože ty chvíle, které s nimi strávíte, jsou opravdu skvělé,“ popisuje paní T., která přijala do pěstounské péče čtyřletá dvojčata.

Přestože je dítě podle zákona do pěstounské rodiny umístěno pouze po dobu, kdy se o něj nemohou postarat jeho vlastní rodiče, stává se plnohodnotnou součástí rodiny. Dítě tím dostává příležitost prožít své dětství s milujícími a podporujícími rodiči a šanci na lepší budoucnost. Řada dětí vyrůstá v pěstounských rodinách až do jejich zletilosti.

Více informací o pěstounské péči včetně příběhů a zkušeností skutečných pěstounů najdete na webových stránkách novipestouni.cz a na Facebooku. Pokud jste jedním ze 25 % Čechů, kteří o pěstounství uvažují, naleznete zde také více podrobností o tom, co pěstounská péče obnáší a jak se stát pěstounem.

Publikováno na: