Uvažujete o pořízení skleníku? Tohle byste před koupí měli vědět

Pro skleník potřebujete dostatečné množství sluníčka

U skleníku je nejdůležitější celodenní slunce. Stavte ho tedy vždy tam, kde víte, že je slunce dostatek a nebude na něj dopadat stín. Hřeben skleníku má směřovat od severu k jihu. Proč? V dopoledních hodinách se slunce může opírat do jeho delší strany z východu, přes poledne, kdy je svit nejintenzivnější, ho ozařuje na té nejmenší ploše a odpoledne pak bude opět osluněný z boku, na západní straně.

Hliník nebo ocel?

Další důležitým faktorem pro výběr je samotný materiál, ze kterého je skleník vyroben. Nejčastěji si můžete vybrat z hliníkové nebo z ocelové konstrukce. Pro jejich výplň se používá polykarbonát nebo klasické sklo. Jejich sestavení navíc není nijak složité. S výběrem, velikostí i se sestavením si ale nechte raději poradit. V dnešní době už je nabídka opravdu široká. Můžete si vybrat již kompletní sady všech možných velikostí a tvarů. 

Nezapomeňte pořádně větrat

Aby vaši úrodu nenapadla plíseň nebo se rostliny v létě nespálily, je potřeba ve skleníku pravidelně větrat. Můžete zvolit klasické ruční větrání bočním a horním oknem, ideálně jejich kombinace nebo si zvolit automatické větrání. To ocení hlavně ti, kteří nemají tolik času nebo mají zahrádku se skleníkem dál od domova.

Levnější variantou skleníku je fóliovní

Fóliovník má nižší pořizovací cenu než skleník, jeho sestavení je jednoduché a dá se snadno přemístit. Nevydrží však tak dlouho jako skleník. I proto si ho často pěstitelé pořizují na zkoušku, než zainvestují do klasického skleníku. Použít ho můžete k pěstování rajčat, paprik a okurek. Nezapomeňte ale, že i tady je potřeba pravidelně větrat.

Pařeniště je ideální pro předpěstování

Pařeniště je nejlevnější náhradou skleníku nebo fóliovníku a hodí se hlavně pro předpěstování. Využívá se hlavně na předpěstování nejrůznějších rostlin. Jedná se o rám s průhledným krytem, chráněný před větrem a umístěný směrem k jihu. I pařeniště musí mít půdu s dostatkem živin a zajištěné větrání i stínění. 

Publikováno na: