5 výhod, které vám zaručí jen oficiálně distribuovaný software

Při nákupu softwaru se velmi pravděpodobně setkáte s tím, že zdánlivě stejný produkt je nabízen za výrazně odlišné ceny. Přímo na stránkách výrobce je suma obvykle vyšší, naopak nejlevnější nabídky bývají obvykle doménou prodejců, o nichž jste pravděpodobně dříve neslyšeli.

Vidina značné úspory je samozřejmě lákavá, avšak v takovém případě nelze počítat s tím, že daný software bude pocházet z oficiální distribuce. Tou si můžete být jistí pouze nákupem přímo od výrobce, potažmo od některého z renomovaných prodejců. Trvat byste na ní měli, a to hned z několika důvodů.

Bezproblémová instalace i aktivace

Licence u neoficiálních prodejců pocházejí z různých zdrojů a nelze vyloučit, že už v minulosti byly někým využívány a posléze se pro něj staly nepotřebnými. Navíc jsou často nabízeny pouze samotné aktivační klíče a software si musíte obstarat po vlastní ose.

To vám v případě originálu nehrozí. Aktivační klíč totiž obdržíte rovnou s instalačním balíčkem na CD či USB disku nebo alternativně s odkazem ke stažení a podrobnými instrukcemi. Jistotou je také funkčnost aktivačního klíče, jelikož z oficiální distribuce vždy obdržíte neporušené nové balení s příslušnými ochrannými prvky. Nehrozí tak, že by unikátní kód využil již někdo před vámi nebo že by licence byla stále používána.

Živá podpora ve vašem jazyce

Samozřejmě i s oficiální distribucí mohou nastat potíže, už proto, že software je obvykle určen pro široké spektrum odlišných zařízení. Ať už se ale tyto problémy vyskytnou při aktivaci nebo až v rámci samotného používání, můžete si u výrobce či certifikovaného prodejce být jistí, že vám poskytne potřebnou podporu.

Naopak v neoficiální distribuci to standardem rozhodně není. V lepším případě bude podpora pouze pomalejší a nebude komunikovat v češtině, avšak někteří neseriózní prodejci případné potíže zákazníků zcela ignorují. Řada z nich je navíc zahraničních, a ruka zákona je na ně tudíž krátká.

Aktualizace s novými funkcemi i vylepšeními těch stávajících

Jeden z hlavních důvodů, pro který bývá oficiální cena softwaru vyšší, je následná podpora. Za své peníze totiž neobdržíte pouze kus softwaru, ale i léta aktualizací. Ty mohou nejen opravovat různé chyby, ale i přidávat nové funkce, díky nimž zůstane software aktuální i přes neustálý technologický vývoj.

Ne snad, že by software z neoficiální distribuce o tyto výhody automaticky přicházel. Pokud však jeho výrobce zjistí, že jeho používání není v souladu s licenčními podmínkami, může tuto podporu ukončit. 

Bezpečnost pro vaše citlivá data

Z hlediska bezpečnosti je software z oficiální distribuce sázkou na jistotu. Nehrozí totiž, že by s ním v minulosti již někdo manipuloval nebo že by v dané kopii zůstala data či aplikace z předchozího používání. Důležitý argument je to zejména pro firmy, kterým by v takovém případě mohl hrozit únik citlivých údajů.

Velké softwarové společnosti se také zpravidla starají o to, aby používání softwaru bylo bezpečné i mnoho let po vydání. S oficiální distribucí máte jistotu, že nebudete odříznuti od důležitých bezpečnostních aktualizací, které reagují na nejnovější kybernetické hrozby.

Dodržení licenčních podmínek

Licenční podmínky u placeného softwaru obvykle stanovují, za jakých podmínek lze software využívat. Například u tzv. OEM licencí platí, že jsou svázány s konkrétním zařízením. Obecně pak většinou bývá zapovězeno s licencemi dále jakkoliv obchodovat. Pokud výrobce porušení zjistí, hrozí nejen ukončení podpory, ale eventuálně i vymáhání ušlého zisku.

Vývoj komplexního softwaru je velmi nákladný proces, který navíc rozhodně nekončí s vydáním první verze. Další vysoké náklady představuje právě poskytování zákaznické podpory, aktualizací i bezpečnostních záplat. Nelze se tak divit, že výrobci dělají vše pro to, aby únikům tržeb zabránili. Právě ty totiž umožňují, aby byl jejich software pro platící zákazníky neustále lepší a bezpečnější.

Pokud vás zajímá víc, tak například Microsoft má na toto téma přímo speciální stránku How to Tell.

Publikováno na: