Software za zlomek oficiální ceny? Víme, v čem může být háček

Pokud jste někdy pořizovali operační systém, kancelářský balíček nebo jiný placený software, pak jste se pravděpodobně setkali s tím, že byl různými prodejci nabízen za výrazně odlišné ceny. Zatímco v renomovaných obchodech byly částky podobně vysoké, méně známé e-shopy za stejný typ softwaru požadovaly ceny i méně než poloviční. Jsou ale nabízené produkty skutečně zcela totožné?

Kde se bere levný software?

Základním rozdílem obvykle bývá to, že menší prodejci s až podezřele nízkými cenami obvykle nemají žádný smluvní vztah se společností, která software vyvíjí. Velmi často prodávají pouze samostatné licenční klíče a samotný software vás nechají obstarat, což u oficiální distribuce rozhodně není běžnou praxí.

K produktovým klíčům takoví prodejci přicházejí různými cestami. Typicky je to například odkupem licencí, kterých se zbavuje někdo, kdo pro ně již nemá využití. V horším případě může jít o klíče, jež mají prošlou platnost, nebo jsou dokonce kradené. A existují i případy, kdy je nabízený software pouze pirátskou kopií. 

V oficiální ceně se odrážejí náklady na vývoj i podporu

Všechny případy mají společné to, že do ceny softwaru se již nepromítají náklady výrobce. Právě ty jsou pro cenu oficiální distribuce rozhodující. Kromě marže prodejce musí pokrývat také prostředky vynaložené na vývoj, který běžně trvá několik let a zahrnuje stovky až tisíce lidí. Dalším podstatným výdajem je také zákaznická podpora – právě díky ní se můžete v případě problémů se softwarem obracet přímo na jeho výrobce, který je tím nejkompetentnějším pro nalezení vhodného řešení.

Podpora ovšem nezahrnuje pouze pomoc při potížích, ale také další vývoj, jehož výsledkem je řada let aktualizací. Ty zahrnují nejen nové funkce, opravy chyb a vylepšení, nýbrž také bezpečnostní záplaty, které dělají používání softwaru bezpečnější. Hackeři a podvodníci totiž neustále hledají skuliny, jež by mohli využít například ke zcizení citlivých uživatelských dat. Verze softwaru, která je bezpečná v době nákupu, tak bez aktualizací časem bezpečnou být přestane.

Oficiální distribuce je zárukou bezpečnosti i správného fungování

U oficiální distribuce vám takový scénář nehrozí, ale u neoficiální už to tak jisté není. Pokud totiž výrobce odhalí, že software není používán v souladu s licenčními podmínkami, pak mu vcelku logicky jakoukoliv podporu odmítne poskytovat. Velmi pravděpodobně totiž z jeho nákupu neobdržel ani korunu a chce tak zabránit dalším ztrátám.

Problémy se správnou funkčností, aktivací nebo aktualizacemi se přitom častěji objevují právě u neoriginálního softwaru – nikdy u něj totiž nevíte, jestli u dané licence již výrobce porušení podmínek eviduje, zdali při případném předchozím používání již došlo k jeho modifikaci nebo jestli jeho licenci již nepoužívá někdo jiný. Neseriózní prodejci se pak do nahrazování oficiální podpory často nepohrnou, ovšem pokud k takové situaci dojde, pamatujte na právo jakýkoliv produkt zakoupený online do 14 dnů vrátit.

Jak nesáhnout vedle?

S ohledem na bezpečnost i pohodlí je ovšem lepší takovým scénářům předcházet. K tomu je potřeba si během nakupování důkladně ověřit, jestli software z oficiální distribuce pochází. Nejvyšší jistotu vám v tomto ohledu poskytne nákup rovnou od výrobce, ale vedle byste neměli sáhnout ani s dostatečně prověřeným prodejcem. Zbystřete naopak tehdy, kdy obchod neznáte a cena je oproti té na webu výrobce řádově nižší. Pak se o oficiální licenci s velkou pravděpodobností jednat nebude.

Pokud vás zajímá víc, tak například Microsoft má na toto téma přímo speciální stránku How to Tell.

Publikováno na: