Nenechte se napálit! Víme, jak se vyhnout neoriginálnímu softwaru

Licence na operační systém za 300 korun? I s takovými nabídkami se můžete na internetu setkat. Takto výhodně nabízený software ale s největší pravděpodobností nepochází z oficiální distribuce a může být i v rozporu s licenčními podmínkami výrobce. Podobné nabídky tak ve finále mohou vaši peněženku spíše ohrozit, a co víc, používání takto získaného softwaru nemusí být bezpečné!

Neoriginálních licencí je plný internet

Kdy pojmout podezření? Třeba když je nabízen ne kompletní software, ale jen samostatný aktivační klíč. To je totiž velmi častá praktika. Původ takových klíčů je pak různý. Mohou pocházet například z generátorů, které napodobují algoritmus výrobce, nebo mohou být dokonce kradené, například z velkých firem, jež disponují stovkami počítačů.

Dalším typickým zdrojem levných aktivačních klíčů jsou licence, které se pro někoho staly nepotřebnými, a proto je nabízí dále. Často jsou ale tímto způsobem přeprodávány například OEM licence, které jsou navázány na konkrétní zařízení. I s nimi tak podmínky používání porušíte.

Úspěšná aktivace? Problémy mohou přijít až časem

Ať už je původ neoriginálního klíče jakýkoliv, ani s úspěšnou aktivací nemáte vyhráno. Pokud výrobce zjistí, že k němu nebyla udělena licence, přestane vám poskytovat aktualizace nebo podporu, potažmo vám používání softwaru zcela znemožní. Problémy se navíc nemusí projevit hned po instalaci, ale třeba i časem, kdy si výrobce při velké aktualizaci prověří platnost licence. A výjimkou nejsou ani situace, kdy začaly být již jednou prodané licence zničehonic využívány i na jiném zařízení.

U většiny prodejců takových klíčů přitom nemáte šanci původ prověřit a někdy u nich nepochodíte ani s reklamací. Navíc, za pravost softwaru je podle naší legislativy zodpovědný uživatel. Zejména v komerčním využití tak při používání v rozporu s podmínkami může dojít i k tomu, že výrobce bude požadovat náhradu škod!

V nebezpečí mohou být i vaše data!

Samozřejmě neplatí, že levný software bude automaticky nefunkční. Neoficiální distribuce má ovšem ještě jedno riziko – bezpečnost. Pokud se softwarem bylo už dříve manipulováno, nevíte, jaká v něm zůstala data. Může vám tak hrozit únik citlivých dat, jako jsou například údaje k platební kartě nebo rozdělaná práce. A když software po instalaci otevře pochybnou webovou stránku nebo začne stahovat neznámé instalační balíčky, dejte ruce pryč!

Jak se nenechat napálit?

Abyste se podobným problémům vyhnuli, zaměřte se v první řadě na prodejce. Typickými varovnými znaky jsou třeba neprofesionální grafika, gramatické chyby nebo minimum zákaznických referencí. Největší jistotu vám naopak dá nákup přímo u výrobce softwaru nebo u prověřeného velkého prodejce.

U fyzických kopií softwaru je dobrým ukazatelem i samotné balení. V první řadě samozřejmě nesmí jevit známky toho, že už bylo rozbalené. Většina výrobců ale navíc využívá různé ochranné prvky, podobně, jako je to třeba u bankovek. Může jít třeba o ochranné štítky nebo unikátní produktová čísla. Jak to může vypadat v praxi ukazuje například stránka How to Tell od Microsoftu.

Zkrátka a dobře, nekalých praktik se na trhu se softwarem odehrává víc než dost. Vyhněte se jim a nakupujte z prověřených zdrojů. Možná to bude dražší, ale ušetříte si spoustu potenciálních starostí a rizik.

Pokud vás zajímá víc, tak například Microsoft má na toto téma přímo speciální stránku How to Tell.

Publikováno na: