Kariéra snů – z hospodského regionálním ředitelem Fincentra

Většina lidí, kteří jsou úspěšní ve finančním poradenství, má za sebou často kariérní život v jiném oboru. Nikdo se finančním poradcem „nerodí“. Jak jste začínal vy?

Ani moje začátky nebyly ve znamení financí. V letech 1997-2003 jsem totiž pracoval v pohostinství. Nejdříve u kamaráda jako občasná výpomoc, později jako nájemník hospody v malé obci. Protože to nebylo na uživení, tak jsem se nechal zaměstnat v bance a hospodu provozoval při zaměstnání. Při provozu mi pomáhala rodina. Byl to takový rodinný podnik.

V bance jsem nejdříve působil jako pracovník na přepážce a později jako vedoucí pobočky. V roce 2000 jsem obor financí opustil a pracoval jako obchodní zástupce pro Moravu ve velkoskladu s pivem a nealko nápoji. Takže zase návrat k pohostinství.

A jak jste se dostal k finančnímu poradenství?

V roce 2003 přišla nabídka pracovat jako finanční poradce. Využil jsem ji a „zkoušel“ tuto práci při zaměstnání. Po pěti měsících jsem zjistil, že mě časově brzdí zaměstnání, a začal jsem profesi finančního poradce dělat na plný úvazek. Bylo to asi mé nejlepší kariérní rozhodnutí v životě. Prošel jsem dvěma finančně-poradenskými firmami a v roce 2008 jsem zakotvil ve Fincentru.

Protože jsem měl při nástupu do Fincentra již zkušenost s manažerskou kariérou, tak mi vedení nabídlo pozici oblastního ředitele. Postupně jsme se začali rozrůstat a v dubnu 2009 jsem se posunul na pozici regionálního ředitele. Dnes jsem zodpovědný za nábor nových poradců napříč celou Moravou. Neřídím však jen region – stále mám i spoustu vlastních klientů, o které se dlouhodobě starám, a práce s nimi mě baví.

Váš životní příběh může být inspirativní pro lidi právě z odvětví hotelnictví a gastronomie, pro něž je nyní situace v řadě případů složitá. Proč by mohli být podle vás ve finančním poradenství úspěšní?

Lidé z tohoto oboru jsou většinou velmi komunikativní, setkávají se s různými typy lidí a pracují často v odpoledních a večerních hodinách. V tomto je tato práce docela podobná.

Pokud jste teď někoho zaujal a začne uvažovat o kariéře finančního poradce, proč by měl zvednout telefon a zavolat právě k vám?

Fincentrum je jedna z největších finančně-poradenských společností v ČR. Máme výbornou podporu centrály a jejích oddělení, využíváme široké portfolio produktů atd. To o sobě ale tvrdí řada finančně-poradenských společností. Já si ovšem na Fincentru nejvíce vážím lidského přístupu napříč celou společností, volnosti při výběru produktů a možnosti ovlivňovat budoucnost firmy. Dalším velkým benefitem určitě je vlastní realitní kancelář, oddělení zaměstnaneckých výhod a korporátních obchodů.

Na práci finančního poradce ve Fincentru je motivující nadstandardní finanční ohodnocení, možnost plánovat si vlastní čas, poznávání velkého množství lidí napříč všemi obory, vzdělávání sebe samotného, kariérový růst a v neposlední řadě rostoucí prestiž oboru.

Změna kariéry není snadná – co vám pomohlo při začátku a co vás motivovalo?

Na začátku kariéry ve financích mi určitě pomohl tlak, pod kterým jsem tehdy začínal. Manželka šla v roce 2003 na mateřskou dovolenou, čímž se nám snížil příjem naší domácnosti. Já odešel ze zaměstnání, vrátil služební auto a telefon. V té době jsem si vzal úvěr na auto, hypotéku na rekonstrukci rodinného domu a začal podnikat.

Dodnes si vzpomínám, jak jsem seděl jeden pátek odpoledne v mojí první kanceláři v Kroměříži velikosti přibližně deset metrů čtverečních a díval se na prázdný diář na příští týden. Měl jsem dvě možnosti. Buď sednout do auta, jet domů a čekat, že to nějak dopadne, nebo vzít telefon a začít domlouvat schůzky. Samozřejmě vyhrála druhá možnost.

Jinak největší podporu mám u své rodiny. Manželka stála a stojí při mně od začátku mé kariéry ve financích. Dnes mě podporuje i s našimi dětmi. Za to bych jim chtěl moc poděkovat.

Za dobu působení ve Fincentru vám „prošlo rukama“ množství klientů i kolegů. Který životní příběh, který jste ovlivnil, vám utkvěl v paměti?

Těch příběhů by byly určitě stovky. V podstatě každý den řeším příběhy, ať už klientů, nebo mých poradců. Někdy jsou ty příběhy příjemné a někdy bohužel ne. To už je ale život.

Ale jeden mi utkvěl: Jednoho pátečního večera v září 2008 jsem seděl s kolegou Jardou z Fincentra na baru plzeňského hotelu. A on na mě, že by měl tip na šikovného člověka do týmu. Než jsem stihl zjistit podrobnosti, vytočil telefonní číslo a podává mi telefon. Dohodli jsme si schůzku a hovor ukončili. Ten člověk se jmenuje Věra Havlíčková a je v současnosti moje nejlepší oblastní ředitelka.

Je to takový můj osobní úspěch. Věra se z ředitelky mateřské školky vypracovala na regionální ředitelku ve Fincentru. Mám pocit, že právě u ní mám trošku nějakou zásluhu na růstu její kariéry.

Co vás po tolika letech ve finančním poradenství na této práci stále baví?

Nejvíce mě asi baví různorodost pracovních činností v této branži, komunikace se zákazníky a týmem mých poradců.

Motivací pro mě je pomoc při růstu poradců a manažerů v ředitelství a zároveň posunovaní tohoto oboru na vyšší úroveň, než tomu bylo v minulosti.

Více informací o kariéře a volných pozicích ve Fincentru najdete ZDE.

Publikováno na: