Ze zlatnice finanční konzultantkou

O tom, co přivedlo Kamilu Uchytilovou do Swiss Life Select, jaké byly její začátky a co ji na práci ve finančním poradenství baví, si s ní povídal její kolega Dušan Jelínek, ředitel poradenského centra, který ve Swiss Life Select působí již přes deset let.

Kariéru ve finančním poradenství jste začala budovat teprve před rokem. Jakým směrem se ubíral váš profesní život před nástupem do Swiss Life Select?

Před tím, než jsem dala nový směr své kariéře a přišla do společnosti Swiss Life Select, jsem vystřídala několik zaměstnavatelů. Vždy však šlo o klasický pracovní poměr.

Poslední zaměstnání bylo v jednom předním českém rodinném zlatnictví. Práce mi byla velice blízká, protože mám samozřejmě – jako snad každá žena – ráda krásné šperky. Zároveň výrobě šperků rozumím a mohla jsem tedy klientům profesionálně pomoci při navrhování šperku podle jejich představ. Během tří let, které jsem ve firmě strávila, jsem si uvědomila, jak ráda se potkávám s klienty/s lidmi a pomáhám jim dosáhnout na jejich sny. Ale na druhou stranu také to, jak frustrující je veškerý svůj čas přizpůsobovat směnnému provozu a aktuální situaci na pracovišti. Proto jsem se rozhodla situaci řešit a hledala změnu.

Měla jste z této změny obavy? Co vás vlastně přivedlo právě do Swiss Life Select?

Ano měla – asi jako každý. Na IČO jsem nikdy předtím nepracovala. Měla jsem to, asi jako plno dalších lidí, spojené s nejistotou. Bylo tu dost otázek, které mě brzdily, abych udělala krok do neznáma. Ocení okolí mou práci? Bude se mi dařit?

 Jsem si však jistá, že každé mé předchozí zaměstnání mě posunulo blíž ke kroku udělat radikální změnu. Ale nelituji – bez zkušeností, které jsem v předchozím profesním životě získala, by ke změně nedošlo. Udělala jsem tento zásadní krok, odešla ze šperkařské firmy a začala novou kariéru ve finančním poradenství.

Swiss Life Select mi nabídla možnost dál pomáhat lidem realizovat jejich sny. Ale s absolutní volností, vyšším ohodnocením a beze strachu, že to nebude fungovat. Přistupovala jsem k tomu tak, že pokud společnost funguje už 160 let, a já budu svoji práci dělat dobře, není důvod neuspět. A s tím jsem do toho šla.

Nastupovala jste v nejhorší možné době, kdy byl první lockdown, kanceláře liduprázdné a klienti se nechtěli scházet. Co vám pomohlo, že jste to nevzdala?

Právě proto, že jsem nastoupila v počátku této neobvyklé doby, tak jsem neměla možnost srovnání s tím, jak to ve společnosti chodilo dříve. Proto jsem to možná paradoxně měla jednodušší než služebně starší kolegové. Zatímco jim pandemická situace zasáhla do zajetých standardů a přerušila plány, já byla na změnu připravená.

Je pravda, že v prvním lockdownu byli lidé hodně opatrní a nechtěli se vystavovat rizikům. Toho se dalo ale i využít. V tu chvíli bylo jedno, zda volám klientům z Holešovic nebo z Brna, osobní setkání neprobíhala ani v jednom případě.

Začala jsem tedy hledat potenciální klienty napříč republikou. Tato cesta by mi přitom za standardní situace nejspíš příliš efektivní nepřipadala. Velmi mě však potěšilo a povzbudilo, že řada klientů byla vděčná, že jsem jim zavolala. U některých to bylo i ze sociálních důvodů, protože zůstali izolováni úplně sami a ocenili, že si mohou s někým popovídat.

Když si vzpomenete na vaše očekávání na počátku kariéry ve finančním poradenství. Co se naplnilo nebo naopak bylo těžší či lehčí, než jste čekala?

Naprosto upřímně jsem do toho šla s tím, že jsem si jistá, že mě čeká velice náročný rok po všech stránkách. Což se ukázalo jako perfektní strategie. Myslím si, že kdybych si to celé před začátkem nové kariéry malovala na růžovo, asi bych měla problém realitu ustát.

Ale určitě platí – a o tom jsem se sama přesvědčila – že toto povolání s sebou nese spoustu příjemných zážitků. Jeho součástí je třeba setkávání se s novými zajímavými lidmi rozmanitých profesí, s různými názory a životními zkušenostmi. Zároveň ale také neustálé vzdělávání se v oboru financí – samozřejmě s cílem ušetřit a zároveň vydělat velmi zajímavé peníze klientům. A s tím jde ruku v ruce i to, že pokud vydělávají vaši klienti, vyděláte si i vy jako jejich finanční poradce.

Nicméně na začátku je třeba počítat s tím, že to nepřijde hned. Je nutné dokázat, že vás první neúspěch nezlomí a že to myslíte v tomto oboru vážně. Pak se dočkáte kýžené odměny.

Jaká byla nejlepší rada, kterou jste dostala? Ať už od své manažerky, od kolegy, nebo klienta?

Čím se asi nejvíc řídím je, že klient je vždy na prvním místě. Nechci znít příliš pateticky, ale jsem přesvědčená o tom, že bude-li s mou prací klient spokojený, tuhle energii mi vrátí. Třeba v podobě kvalitních doporučení. 

Druhou, podle mě velice důležitou věcí, kterou mi mé manažerky neustále opakovaly, bylo uvědomit si, že ne každý člověk může být mým klientem. Zprvu jsem se snažila vyjít vstříc každému, kdo projevil o službu zájem. Někdy se ale ukázalo, že mám větší zájem klientovu situaci řešit já nežli on sám. Práce s takovými klienty pro mě byla opravdu velice vyčerpávající a většinou bezvýsledná.

V tu chvíli bylo na místě uvědomit si, že má tato rada opravdu váhu a je nejvyšší čas začít se jí řídit. Naše práce je o vzájemné důvěře a vztahu s klientem.

Jaké vlastnosti vám pomáhají v práci finančního poradce?

Můžu jmenovat vlastnosti, jako jsou empatie, vytrvalost, systematičnost nebo analytické myšlení. Jsem si ale jistá, že nezbytnou součástí povahy člověka, který si přeje dělat dobře tuto práci, je mít rád lidi. Rád je poznávat, zajímat se o ně, vnímat je. Ale také mít rád sám sebe, aby měl stále dostatek energie pro svůj osobní život a mohl se s klienty setkávat v dobrém rozpoložení.

Můžete se na závěr rozhovoru podělit o své plány pro letošní rok a naznačit, kde se vidíte profesně za tři roky?

Vzhledem k tomu, že se mi za minulý rok podařilo získat jistotu na pozici konzultanta Swiss Life Select, troufám si začít budovat svůj tým. Vidím jako velkou výhodu, že si stále pamatuji, jaké to je být na úplném začátku. Co mi pomáhalo a jaké jsem měla obavy. Bude tak pro mě snazší nového kolegu plynule provést adaptací. Pokud si tento rozhovor čte někdo, kdo by měl chuť a odvahu se mnou pracovat, ráda ho poznám a uvidíme, zda se ze setkání vyvine možná spolupráce.

A kde se vidím za tři roky? Ideálně mezi úspěšnými manažery společnosti Swiss Life Select.

Více informací o kariéře a volných pozicích ve Swiss Like Select najdete ZDE.

Publikováno na: