V jejich kůži být nechcete. Viníci nehod v novém filmu Víta Klusáka

Název filmu 13 MINUT je inspirován průměrným časem, který řidič ušetří na cestě z Prahy do Brna, pokud překračuje povolenou rychlost o 20 km/h. Přitom už jde o rychlost, při níž významně narůstá riziko závažné nehody. „Nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí nejsou doménou tzv. pirátů silnic. Minuty za volantem někdy doháněl každý z nás,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Příběhy skutečných viníků a jejich do značné míry zničených životů přinášejí nesmírně silné svědectví. Nikdo z nás by nechtěl být na jejich místě,“ dodal. 

Lze s takovou zátěží jít dál životem se ctí?

 „Neskonale si vážím našich pěti aktérů, kteří životem kráčí s nálepkou ‚viník závažné dopravní nehody‘, za to, s jakou otevřeností do natáčení takhle osobní záležitosti šli. Vnímal jsem, že to pro ně není vůbec lehké, ale zároveň jsem cítil, že i oni vítají, že mohou skrze tento film svou bolestnou zkušenost přetavit do vzkazu, který může jiné životy zachránit,“ dodává autor dokumentu Vít Klusák.

„Čtyři vteřiny jsem měl na to, abych s tím něco udělal, nějak to vyřešil,“ říká Roman, jeden z aktérů v dokumentu.„V té poslední vteřině už jsem věděl, že s tím nic neudělám. Moment toho střetu je setina sekundy, ale čas začne najednou běžet strašně pomalu,“ dodává Roman v rozhovoru s Vítem Klusákem, zachyceném v dokumentu. „Zemřel člověk?“ptá se další z viníků v dokumentu a popisuje svoji zkušenost. „Nevěděl jsem, co s tou informací mám dělat, už není cesty zpět,“ uzavírá pan Jan.„Člověk si všechno může koupit, jen ten čas se koupit nedá, té tíhy se nezbavíte do konce života,“ hodnotí pochybení ve své zpovědi profesionální řidič Tomáš. 

Nepřiměřená rychlost patří mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod, může za 40 procent nehod, které končí smrtí. Přesto drtivá většina českých řidičů bez problémů překračuje povolenou rychlost v obci i mimo ni. Důvodem je spěch. „Plus deset“ se stalo společenskou normou a nikdo se nad tím nepozastavuje. Pár ušetřených minut za volantem však může ve vteřině změnit celý lidský život.

Celovečerní dokument 13 MINUT vznikl v koprodukci s Českou televizí a bude mít premiéru už tento čtvrtek 10. června ve 20:10 na ČT 1. Samostatné příběhy viníků budou ke zhlédnutí na webových stránkách projektu 13minut.cz v průběhu července.