Jak potvrzuje maminka, jejíž dítě navštěvuje jednu z mateřských škol: „Je to u nás neustálý a opakující se problém“. Nejste v tom sami. Rizikové období je vždy, když jsou děti v častém a blízkém kontaktu a tím pádem tak může velmi snadno dojít k jejich rozšíření. Často to bývá tak, že děti, které jsou v kolektivu nejoblíbenější, jsou nejčastěji zavšivené díky častému kontaktu hlav/dotýkání vlasů. Takže ve skutečnosti můžete dokonce vidět vši a zavšivení jako - poněkud neobvyklou - známku popularity vašeho dítěte.
Mnoha rodičům není příjemné, že právě jejich dítě má vši. Berou si problém osobně, tají ho i před ostatními nebo vši neřeší a napomáhají tak dalšímu šíření v kolektivu. Nedejte na předsudky. Existuje mnoho mýtů o vších, vši mají málo společného s osobní hygienou nebo s čistotou domácnosti.
A když už se se vší setkáte, nepanikařte a vyberte si bleskové řešení v 1 aplikaci bez nutnosti dalšího ošetření. NYDA účinkuje na vši, hnidy a larvy - tedy na všechny vývojové fáze vši a jde o rychlé, snadné a šetrné řešení, které je vhodné i pro nejmenší děti.
Podívejte se na krátké video, jak lze vši a hnidy rychle a snadno odstranit – dostupné ZDE.
Vší se lze zbavovat mechanicky vyčesáváním hustým hřebenem, což bývá problematické a dlouhodobé (musíte vyčesávat často a dokonale a navíc dítě držet v době kdy má vši od kolektivu ostatních), chemickými látkami v šamponech, sprejích a fyzikálně teplem či zabráněním přístupu vzduchu.
U přípravků určených k odvšivování bývá obvykle nutné opakované ošetření hlavy, nově už jsou ale k dostání i přípravky pouze s 1 aplikací. Důležité je, aby přípravek v jedné aplikaci působil na vši a na vší vajíčka (hnidy), např.NYDA. Všímejte si upozornění na nežádoucí účinky, vyvarovat byste se měli přípravků s obsahem insekticidů (kromě nežádoucích účinků mají nevýhodu v poměrně vysoké rezistenci) a rozhodně nepoužívat přípravky, které nejsou určené pro ošetření dětí/člověka.“
Pokud máte malé děti, které chodí do školky, můžete se na vši připravit snad jen psychicky. Je třeba si uvědomit, že pokud má dítě vši není to ostuda nebo projev špatné hygieny. Zavšivení může postihnout kohokoliv, včetně dospělých. Zeptáte-li se v kolektivu rodičů a dětí, kdo už měl vši, budete se divit, kolik dospělých se přizná.
Preventivní kroky mají podobu čestných prohlášení rodičů, např. potvrzené preventivní ošetření hlavy dítěte proti vším, vyžadovaných školou nebo před nástupem na tábor, jednak maximální „odstup“ od možných zdrojů infekce a samozřejmě důkladné ošetření v případě zavšivení a to nejen dítěte, ale často také rodinných příslušníků.
Další tipy a doporučená opatření najdete na nyda.cz.
Přípravky NYDA jsou zdravotnické prostředky, před použitím čtěte pozorně návod k použití. CE482. K dostání v lékárně.
nyda.cz