Zelené investice jsou stále víc populární, vydělat na nich můžete i vy

Udržitelné investice začínají být oblíbené hlavně u mladých. Podle průzkumu společnosti Generali Investments  se jim věnuje 8 % dotázaných do 26 let a 7 % lidí od 27 do 35 let.

„Důraz na ochranu životního prostředí se již projevuje prakticky ve všech odvětvích. Klíčovou roli hraje zejména přechod na čistou energii v průmyslových odvětvích a povědomí spotřebitelů. Ti od společností stále více požadují upřímnost a otevřenost ohledně jejich vlivu na životní prostředí. Díky tomu se investice do zelené budoucnosti stávají velmi přitažlivou oblastí,“ komentuje Marco Marinucci, portfolio manažer Generali Fondu živé planety společnosti Generali Investments.

PROČ SE VYPLATÍ ZELENÉ INVESTICE

Za udržitelné investice můžeme považovat jakýkoli finanční vklad, u kterého očekáváme jak finanční návratnost, tak pozitivní vliv na životní prostředí. Patří mezi ně proto i třeba výměna osvětlení nebo to, že si dáme na dům solární panel. O čem ale Češi zatím moc neví, je možnost investovat do společností, které jsou ve svém podnikání ohleduplné vůči životnímu prostředí.

„Řada Čechů zatím udržitelné společnosti vnímá spíše jako zajímavost než jako reálnou investiční příležitost. Tvůrci politik a investoři se ale čím dál více zabývají nejen ochranou klimatu jako takovou, ale i oblastí ochrany biologické rozmanitosti nebo řešením společenských nerovností. Toto podpůrné prostředí je jedním z faktorů, které stojí i za nadprůměrnou výkonností Generali Fondu živé planety, který zaznamenal v předchozích dvou letech 56% růst,“ říká Marinucci.

CO MAJÍ NA SVĚDOMÍ KRYPTOMĚNY?

Oproti tomu obchodování s kryptoměnami je pravým opakem udržitelných investic. Hodnota kryptoměn je totiž jen obtížně předvídatelná, a navíc mají velmi negativní vliv na životní prostředí. Může za to extrémní výpočetní výkon potřebný k jejich provozu. Podle výzkumu univerzity v Cambridgi spotřebuje jen provoz nejznámější kryptoměny Bitcoin ročně 121 terawatthodin elektrické energie – tedy více než třeba Argentina nebo Nizozemsko a dvakrát více než Česká republika.

Kryptoměny jsou extrémně energeticky náročné kvůli způsobu, jakým se ověřují jejich transakce. Při každé z nich totiž tisíce počítačů soutěží v co nejrychlejším vyřešení stále obtížnějších matematických úloh. Počítač, který jako první nalezne řešení, transakci certifikuje a získá odměnu v podobě malého obnosu kryptoměny. Právě kvůli této odměně je počítačů zapojených do takzvané „těžby“ stále více a stále výkonnějších, což způsobuje také rostoucí energetickou spotřebu.

„Kryptoměny jsou stále novinkou, o které se hodně mluví, ale málo se o ní ví. Proto si mladí lidé často nejsou vědomi investičních ani ekologických rizik, která jsou s nimi spojená,“ komentuje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

52 % Čechů totiž neví, jaký má používání kryptoměn vliv na životní prostředí, a 25 % dotázaných do 26 let si myslí, že jsou kryptoměny dokonce ekologické. Pro dvě třetiny lidí pak při rozhodování o tom, zda budou do kryptoměn investovat, nehraje vliv na klima roli.

„Naopak udržitelné společnosti jsou zde již dlouhou dobu, ale až nyní se jim kvůli citelnějším projevům změny klimatu dostává zasloužené pozornosti. Rozhodně jde o správnou cestu do budoucnosti a je dobře, že mladí lidé o udržitelném investování ví a mají o ně zájem,“ uzavírá Mederly.


Průzkum probíhal v červnu 2021 na reprezentativním vzorku 1050 dotázaných ze všech krajů České republiky ve věku 18-65 let. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Publikováno na: