5 nezbytností do školního penálu. Má vaše ratolest opravdu všechny?

Obyčejná tužka

Význam obyčejné tužky se mnohdy podceňuje, ale především u prvňačka, který se bude určit psát je nezbytná. Hodit se totiž bude nejen na první tahy a nácvik písmen, ale i pro kreslení a hodiny výtvarné výchovy, kde jej využívají prakticky všichni školáci. Po nácvik psaní je vhodné obyčejná tužka tvrdosti 2, označovaná jako HB, které je pro dětskou ruku ideální. Má střední tvrdost, dítě na ni nemusí tlačit a ani není přehnaně měkká. V dětském školním penále nebude od věci, pokud bude mít dítě alespoň dvě obyčejné tužky HB, pro případ ulomení hrotu, půjčení kamarádovi nebo ztráty.

Psací potřeby bez zmizíku

Poté, co dítě ovládne základy psaní může od obyčejné tužky přejít ke klasickému peru. V některých případech druh psacích potřeb doporučuje přímo škola, jindy mají rodiče relativně volnou ruku. Odborníci však doporučují volit psací potřeby, které nelze zmizíkovat ani gumovat. Dítě si totiž při chybě může vizuálně uvědomit, kde udělalo chybu, která mu je označena a má větší šanci si jí zapamatovat a příště se jí vyvarovat. Pokud však chybu hned vygumuje nebo vyzmizíkuje, daleko hůře si ji následně zapamatuje a napraví. Vhodné je rovněž volit psací potřeby, které píší lehce, dětská ruka na ně nemusí tlačit a ani se při psaní nerozmazávají nebo nezanechávají stopu.

Pravítko

Byť se pravítko může jevit jako součást školní výbavy na matematiku u starších dětí, nebude na škodu, pokud jej do svého penálu zařadí už i ti nejmladší školáci. Může jim totiž výrazně pomoci při nácviku psaní, jako pomůcka pro správný sklon písma, první psací úlohy či vedení ruky v opakujících se prvcích, ve stejném rozměru, sklonu i formátu. Pravítko tak jednoznačně pomůže se sklonem, protože díky němu si dítě vybaví, jak písmena či jiné prvky položit na řádek a výuka je pro ně hned názornější a snazší.

Ořezávátko

Ořezávátko v penálu dětí je často bagatelizováno a řada rodičů jej považuje za zbytečný luxus, a tak jej ani do školní výbavy dítěte nezařadí. Je to však velká škoda. Dítě často v začátcích psaní a kreslení na tužku či pastelku zbytečně tlačí, což mnohdy vede k ulomení tuhy. A jak si pak může poradit? V ideálním případě si může ořezávátko půjčit od spolužáků, ale pokud jím ani oni nedisponují, je buď odkázáno psát s odlomenou nebo silnou tuhou nebo musí volit jiný psací prostředek, což může být problém.

Lepicí tyčinka

Další součást školní výbavu, na kterou se velmi část zapomíná je lepidlo, v případě dětí a školní práce, lepicí tyčinka. Rodiče by měli pamatovat na fakt, že dítě už od první třídy bude mít hodiny výtvarné výchovy, ve kterých bude tvořit a lepit, a tak je praktické lepidlo skutečně nezbytností. Vsadit je vhodné například na lepicí tyčinky českých výrobců (např. Herkules Mizím, Herkules Trojhránek), které jednak dítěti poskytnou zábavu díky zbarvení, které se postupně ztrácí, ale i díky svému trojhrannému tvaru pomáhají dítěti se správným úchopem psacích potřeb a přirozeně rozloženými prsty. Navíc jsou dnes už i lepidla, které jsou tematicky laděna do růžové či modré (např. Herkules lepicí tyčinky pro holky a kluky) a můžou tak skvěle doladit design dětského penálu.

Soutěžte!

Na facebooku Mimibazaru mají soutěž o lepidla Herkules na celý rok! Soutěž najdete zde.

Publikováno na: