Home office je příjemný a nyní dostupný každému. Nevěříte?

Stovky tisíc lidí z kanceláří, škol či institucí se v loňském březnu museli velmi rychle adaptovat na novou realitu práce z domova. Regály s notebooky, počítači a další elektronikou byly po nástupu lockdownu prázdné stejně rychle jako ty s moukou a rýží.

Nová situace se nicméně velmi rychle stává normou

Podle výzkumů se po ukončení pandemie do práce na pět dnů v týdnu nejspíš vrátí pouze 21 % zaměstnanců. Jeden z výzkumů, který uveřejnil americký Forbes, uvádí, že 82 % lidí na home office má tento způsob práce rádo nebo velmi rádo. Více než polovina při něm zažívá méně stresu a 66 % se cítí produktivněji. Na tato čísla navazuje výzkum, který se vykonal globálně a čísla jsou ještě vyšší: Až 86 % lidí udává, že jejich produktivita při práci z domova je vysoká a zažívají při ní méně vyrušení.

Část pracovníků však dosud na práci na dálku neměla jak dosáhnout

Ať již šlo o údržbáře, hasiče, policisty nebo profesionální řidiče. I lidé v povoláních, jako jsou tato, ale můžou moderních metod práce využít. Nebude se pravděpodobně jednat o řízení tramvaje přímo z obýváku, alespoň ne v tomto desetiletí, ale možností pro produktivní využití času jen s pomocí smartphonu či počítače existují spousty.

„Doplňkovou” práci si přitom lze najít i bez dodatečných kurzů. Stačí se přitom poohlédnout po firmách, které hledají právě „lidi, jako jsem já”. Jedním z tipů mohou být výzkumné agentury, které svým členům posílají pozvánky k honorovaným dotazníkům. Mezi lídry v tomto oboru patří iVýzkumy.cz, které fungují již od roku 2005. Za tu dobu svým členům vyplatili na odměnách miliony korun. Část jejich respondentů také volí možnost věnovat prostředky získané za svůj čas na různé dobročinné nadace. IVýzkumy.cz navíc nyní nabízejí dvojnásobek bodového bonusu za registraci.

Ambicióznější z nás se můžou poohlédnout třeba po uplatnění v oboru IT. Programování je samozřejmě časově náročné, ale nabízí veliké možnosti uplatnění. Pro kurzy zdarma se můžete obrátit například na organizaci Czechitas.

Třetí možností je navázání kontaktu s personální agenturou. Trh práce totiž právě prochází nevídaným oživením a nabídky na práci z domova přibývají díky zkušenostem z posledních měsíců vyšším tempem než kdykoli v minulosti.

Publikováno na: