Revma se týká i mladých. Jaké příznaky byste neměli brát na lehkou váhu?

Pozorujete nechutenství, úbytek váhy a únavu? Toto už můžou být první příznaky revmatoidní artritidy. Bolest a otok drobných kloubů nohou, se na počátku projeví jen při chůzi. Později znemožní pohyb i drobnou motoriku. Běžné aktivity, které byly bez omezení, začínají být problematické. Nemoc není vidět a okolí ji vůbec nevnímá. Nechápe, co se děje a pacienta má za hypochondra.

Mluvte o své nemoci s lékařem

Pacient je při stanovení diagnózy, zaskočen. Možná si uvědomuje, že byl v posledním období víc unaven a pozoroval nezvyklou ranní ztuhlost kloubů a bolesti. Ale vždy se to povedlo „rozhýbat” a pak už byl pohyb bez omezení. Potvrzení diagnózy doprovází šok a je logické, že se objeví spousta nejistoty. Je dobré se na návštěvu lékaře připravit a promyslet otázky, na které chcete znát odpověď.

Jaké jsou klasické příznaky revmatoidní artritidy?

Otoky a bolest drobných kloubů na rukou, trvající více než šest týdnů, kterým nepředcházel úraz nebo jiná příčina. Nejhorší je bolest v časných ranních hodinách a kloubní otok a ztuhlost znemožňuje sevření prstů v pěst. Revmatoidní artritida je nemoc nevyléčitelná ale velmi dobře léčitelná. Důležité je začít s léčbou včas a intenzivně spolupracovat se svým lékařem a dodržovat navržený léčebný plán.

Nechte se inspirovat od Caroline Wozniacki a zapojte se

Advantage Hers, česky „Její Výhoda”, je globální kampaň a cílem je povzbudit ženy s revmatoidní artritidou v tom, aby se nevzdávaly svých snů, stejně jako Caroline. Kampaň je inspirována jejím aktivním přístupem k nemoci. Chceme spojit dohromady ženy s chronickým zánětlivým onemocněním, aby si byly vzájemně inspirací a podporou.

Nechte se inspirovat a zapojte se do kampaně #AdvantageHers

Sledujte příběh Caroline a podělte se o ten VÁŠ na AdvantageHers.com

Zapojte se do programu #AdvantageHers a buďte motivací pro ostatní ženy. Každý příběh je jedinečný a může být povzbuzením pro někoho, kdo to právě potřebuje. Buďte inspirací.

CZ-P-CZ-RA-2100007

Publikováno na: