Majetek, který dnes po uzavření manželství máte a není prokazatelně pouze Váš (například jste ho dostala darem nebo zdědila), je součástí společného jmění manželů. Je tedy Váš jen napůl a z druhé půlky je i Vašeho muže.
Pokud jste s manželem neuzavřeli tzv. předmanželskou smlouvu, i tak jde režim všeho jmění smluvně upravovat.
"Znamená to, že smlouvou lze část majetku ze společného jmění vyjmout. Typicky může jít o rodinný dům, byt manželů nebo auto. Smlouvou lze určit, že nadále bude dům ve vlastnictví jen jednoho z vás.", radí advokátka JUDr. Alena Malachová.
Nepříjemná situace může nastat v případě, že si manžel vezme za trvání manželství úvěr. Podle běžné praxe bank, tyto vyžadují souhlas druhého z manželů až v případě úvěru nad 300 tisíc korun. Znamená to, že Vy se jako manželka o úvěru ani předem nedozvíte, protože manžel k takovému zadlužení nebude potřebovat Váš souhlas.
Pokud Váš manžel svůj dluh splácet nebude, banka jej bude nejspíše vymáhat. A svou pohledávku může banka při exekuci uspokojit bohužel i z majetku, který spadá do společného jmění manželů.
Zákon na ochranu Vašich práv pamatuje alespoň do té míry, že pokud ve chvíli, kdy se o dluhu manžela, který vznikl proti Vaší vůli, dozvíte a projevíte vůči bance svůj nesouhlas, může být v následné exekuci společné jmění manželů postiženo jen do výše, která by představovala podíl vašeho manžela. To bude tedy zpravidla jedna polovina hodnoty vašeho společného jmění manželů.
Jsou však i situace, kdy uvedená smlouva nestačí. Pokud je manžel nenapravitelný sólista a svým jednáním i podnikáním Vás jako manželku ohrožuje, bude dobré si ujasnit, jestli nebude lepší manželství právně ukončit a ochránit tak nejlépe sebe i děti. "Právní řád poskytuje mnoho možností a v soukromém právu platí, že co není zakázáno, je dovoleno. V tomto duchu umíme pro klienty najít vždy řešení, se kterým jsou spokojení a cítí se v něm jistě", dodává advokátka.