Kolik psů a koček Češi adoptují? A jak můžete pomoct i vy?

Nejlepší terapeuti na světě

Jednou z nejslavnějších myšlenek irského dramatika G. B. Shawa je citát, že „Jediným způsobem, jak si za peníze koupit lásku, je pořídit si psa“. Držitel Nobelovy ceny moc dobře věděl, o čem mluví. Díky domácím mazlíčkům se necítíme osamělí, na procházkách nám pomáhají navazovat přátelství a udržují nás v kondici. Studie také prokázaly, že hlazení čtyřnohých kamarádů zmírňuje stres a dokonce snižuje krevní tlak.

Češi mazlíčky milují, 32 % z nich pomáhá chlupatým kamarádům z útulku

V počtu chovaných psů a koček jsme v Evropě už tradičně na předních příčkách. Podle průzkumu má doma jedno z těchto zvířat téměř polovina rodin, to je zhruba 4,7 milionu domácností. Navíc počty chovaných mazlíčků i kvůli pandemii ještě narostly a o jejich pořízení mnoho dalších domácností uvažuje. Patříte do skupiny, která by chtěla mít vlastního chlupatého terapeuta také? Naším tipem je prozkoumání útulků ve vašem okolí. Opuštěná zvířata bez domova ale najdete také na internetu. V útulcích je právě teď zhruba 5 tisíc psů a 4,5 tisíce koček.

Naplňte s námi i letos misky v útulcích

Jednou z nejvíce oblíbených aktivit je kampaň Pomozte naplnit misky v útulcích. Stojí za ní společnost Mars Czech spolu s Nadací na ochranu zvířat a poprvé se konala už v roce 2009. Od té doby se díky ní naplnily v útulcích miliony misek. A můžete se zapojit i vy. Stačí si v období od 8.9. do 7.11. zakoupit některé z krmiv nebo pamlsků pro psy či kočky značek Pedigree, Whiskas, Sheba, Perfect Fit, Cesar, Frolic nebo Dreamies, a tím k naplnění misek přispějete.

Nejčastější překážky adopce

Zdraví a chování

Nový zájemce o adopci se chce vždy ujistit, že vybrané zvíře je naprosto zdravé, fit a poslušné. Ideálně s doloženým průkazem původu.

Plemeno

Všimli jste si, že existují období, kdy je populární konkrétní plemeno psa? Lidé často navštěvují útulky s jasnou představou o tom, jakou rasu by chtěli.

Věk

Mazlíček je radostí i zodpovědností a současně také investicí. Její návratnost ale zájemci o adopci nenachází ve starších jedincích.

Složitá kritéria

Posledním bodem, který brání tomu, aby adopce proběhla, jsou složitá a často velmi komplexní kritéria.

Publikováno na: