5 chyb, které vás zbytečně stojí tisíce

1.    Zbytečně přetápíte

Tradičním zlozvykem českých domácností je tendence přetápět obytné prostory. Jenže spolu s „domácími tropy“ stoupá i vaše spotřeba energie a částky, které za ni zaplatíte. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. Navíc není vůbec nutné, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. Termostatické hlavice na radiátorech vám s pohodlnou regulací pomohou.

2.    Zakrýváte radiátory

Jestliže na radiátorech sušíte oblečení, nebo je zakrýváte čímkoli jiným, nemůžete se divit, že se na vašem vyúčtování objevují astronomické částky. Vašemu rozpočtu také pomůže, pokud před zahájením topné sezóny radiátory zbavíte prachu a jednou za tři měsíce je odvzdušníte.

3.    Neumíte větrat

Jen málokdo umí správně větrat. Naprostá většina lidí nechává dlouhodobě otevřenou větračku v domnění, že si tím zajistí přísun čerstvého vzduchu. Neuvědomují si však, že při dlouho otevřené větračce se zdi ochladí a opětovné vytopení místnosti na komfortní teplotu s sebou nese další náklady, které pocítíte ve své peněžence. Mnohem lepší a efektivnější je krátké, intenzivní větrání.

4.    Nezavíráte dveře

Čím větší prostor vytápíte, tím vyšší jsou logicky i vaše náklady. Pokud prostor rozdělíte na menší tím, že budete důsledně zavírat dveře, a nebudete tak topit třeba do chodby, vaše peněženka to samozřejmě ocení.

5. Podcenili jste výběr dodavatele

I v období, kdy ceny energií stoupají, se vyplatí udělat si soukromý „průzkum trhu“ a najít si solidního dodavatele, který vám předloží zajímavou nabídku. „Možná zjistíte, že po přechodu na velkoobchodní ceny můžete ušetřit mnohem víc než se standardním ceníkem,“ dodává Libor Holub z Bohemia Energy.