Zkontrolujte si zálohy za energie, vyhnete se nedoplatku

Je to nepříjemné, ale bohužel se s tím nedá nic dělat. Ceny energií se v poslední době zbláznily a lámou rekordy. V důsledku toho budou muset všichni dodavatelé dříve či později sáhnout ke zdražování. S ním je spojené i zvyšování záloh. Proč se ho nevyplatí podceňovat?

Zdražení i zvyšující se spotřeba

Aktuální zdražování energií je způsobeno nešťastnou souhrou hned několika faktorů. Ať už jde o dlouhou zimu, tlak na využívání bezemisních zdrojů energie, očekávaný rozvoj elektromobility nebo politické hry kolem plynovodu Nord Stream 2.

„K tomu je potřeba připočítat i zvyšující se spotřebu energií, která mimo jiné souvisí s dlouhodobými pobyty na home office v průběhu pandemie,“ říká Robert Šíma, ředitel zákaznické péče Bohemia Energy. To všechno se projeví na účtech za energii – a tedy i na výši záloh.

Prevence nedoplatku

Účelem záloh je pokrytí vaší odhadované spotřeby. Jednou za rok váš dodavatel energií porovná to, co jste zaplatili na zálohách, s tím, co jste skutečně protopili a prosvítili. Výsledkem je buď přeplatek, nebo v horším případě nedoplatek.

Ačkoli pochopitelně placení záloh nepatří mezi oblíbené volnočasové aktivity, pokud je jejich výše dobře nastavená, uchrání vás před nedoplatkem, který by vám na konci zúčtovacího období udělal díru do rodinného rozpočtu.

Výši záloh by měl upravit dodavatel

Právě proto se na předepsanou výši záloh vyplatí podívat a dobrý dodavatel to dělá za vás. „S každým pravidelným vyúčtováním náš systém automaticky propočítává optimální výši záloh energií na daném odběrném místě, abychom naše zákazníky chránili před případnými nedoplatky,“ uvádí Robert Šíma z Bohemia Energy.

V případě, že vaše zálohy zůstávají stejné, ověřte si se svým dodavatelem, jestli není čas je upravit. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému překvapení v podobě vysokého nedoplatku při dalším vyúčtování.