Podepsalo se kojení na vzhledu vašich prsou? Poradíme, co je dostane zpět do formy

Co je příčinou poklesu prsou?

“Také těhotenství a kojení je příkladem rychlé změny objemu, která s každým dalším přírůstkem do rodiny ubírá prsům na atraktivitě. Občas zmiňované kouření nebo přílišné opalování vedou spíše k povrchovým změnám kůže, které jistě vzhled prsu negativně ovlivní, ale k poklesu přímo nevedou,” říká MUDr. Jiří Bayer.

MUDr. Jiří Bayer, plastický chirurg Formé clinic a FNKV. (zdroj: formeclinic.cz)

Mám i já pokleslá prsa?

Pokles prsu má několik stupňů. V ideálním případě by bradavka měla být nad úrovní podprsní rýhy. V případě mírného poklesu lze tvar vyřešit i bez modelace vhodně zvoleným implantátem. “Těžší stupně poklesu (ptózy) se většinou již bez modelace neobejdou. Konkrétní postup a tedy i výsledná jizva závisí na množství volné kůže. Menší modelace se provádí řezem kolem prsního dvorce, případně doplněném o vertikální řez směrem k podprsní rýze. U větších kožních nadbytků je nutné kožní kryt zmenšit jizvou v podprsní rýze, vysvětluje MUDr. Bayer, plastický chirurg Formé clinic.

Ukázka jednotlivých stupňů poklesu (ptóza) prsů: (zleva) normální stav, ptóza prvního stupně, ptóza druhého stupně, ptóza třetího stupně. (zdroj: shutterstock.com)

Jaké prsní implantáty vybírá chirurg u povislých prsou?

“Pokud je modelace potřeba a klientka ji odmítá, pak se na výkonu nedohodneme. Samotné vložení implantátu by vedlo k velmi neatraktivnímu vzhledu prsu s bradavkou na jeho spodním okraji smutně koukající k zemi. Určitě je chybou řešit výrazný pokles prsu velkým implantátem. Jeho tíha nakonec nevyhnutelně povede ještě k většímu poklesu,” upozorňuje MUDr. Bayer. “Pokud se rozhodnu mírný pokles řešit bez modelace implantátem, pak volím model s vyšším profilem, abych dosáhl větší projekce prsu. Přednost pak dávám anatomickému implantátu. Pokud už chci jít s objemem nahoru, pak se vyplatí začít uvažovat o odlehčené variantě implantátu. Další možností, jak dosáhnout zpevnění prsu a zajistit jeho stálou pozici, je použití implantátu s polyuretanovým povrchem, “vysvětluje MUDr. Bayer.

Prsní implantáty je možné vybrat ve 4 profilech: nízký, střední, vysoký a extra vysoký. Pozn.: Prsní implantáty jsou zdravotnickým prostředkem, který může používat jen plastický chirurg. (zdroj: polytechimplantaty.cz)

Zvětšení prsou po kojení

“Jakýkoliv neodkladný zákrok nedoporučuji dříve než rok po ukončení kojení. Uspěchat proces může vést ke komplikovanému hojení, zánětům nebo tvorbě cyst,” upozorňuje MUDr. Bayer. “Rozdělení obou výkonů je bezpečnější varianta umožňující použít i větší implantáty. Dva výkony naráz jsou delší a nákladnější. Současné provedení obou zákroků přináší okamžitý výsledek, ale také větší nároky na plastického chirurga, zejména jeho představivost. Těžší je i výběr vhodné velikosti implantátu. Nestačí jen změřit zevní rozměry prsu a vyzkoušet si objem v podprsence jako u prostého zvětšení. Modelace totiž zcela změní obálku pro implantát a tkáně po jeho vložení nesmí být pod přílišným tlakem,” popisuje. Celý článek >>

Detailní pohled na polyuretanový povrch, který pomáhá tkáni lépe vrůstat a zamezí tak rychlému poklesu. Pozn.: Prsní implantáty jsou zdravotnickým prostředkem, který smí používat jen plastický chirurg. (zdroj: polytechimplantaty.cz)

Kulaté a anatomické prsní implantáty. Pozn.: Prsní implantáty jsou zdravotnickým prostředkem, který smí používat jen plastický chirurg. (zdroj: polytechimplantaty.cz)