Jaká je optimální lokální léčba nadměrného pocení?

Nadměrné pocení (hyperhidróza) je pro mnoho lidí součástí života. V každém případě jde o nepříjemnost, která může mít při výrazném a permanentním projevu vliv i na to, jak se daný člověk sám cítí a jak jej vnímá jeho bezprostřední okolí. Proto často limituje soukromí či pracovní aktivity.

Léčba hyperhidrózy spočívá zejména v lokální anebo celkové léčbě, v závažných případech se přistupuje k chirurgické léčbě nebo léčbě laserem, iontoforéze. Vzhledem k častému emočnímu původu vzniku onemocnění bývá součástí léčebného režimu i autogenní trénink, hypnóza, psychoterapie, akupunktura.

Kdo je typický pacient, který vyhledává léčbu nadměrného pocení?

Bývá to společensky aktivní člověk, kterému při kontaktu s lidmi překážejí mokré, zpocené dlaně nebo například má "mapy" potu na oděvu.

Jaká je optimální lokální léčba nadměrného pocení?

Základem úspěšné léčby je zjistit příčinu hyperhidrózy, dodržovat důkladnou hygienu, upřednostnit nošení vzdušného oděvu a zvolit účinnou léčbu. Kombinuje se lokální a celková léčba. Léčbu je možné podpořit ještě vhodnými bylinnými směsmi a čaji proti pocení s obsahem bylin jako šalvěj a yzop.

V lokální léčbě hyperhidrózy se využívají zejména deodoranty a antiperspiranty. Je všeobecně známý fakt, že deodoranty nezabraňují vzniku potu, zápach tedy "jen" překrývají.

Antiperspiranty s obsahem solí hliníku (aluminiumchloridu) s koncentrací 10 - 20% však zasahují přímo do procesu tvorby potu, čímž ho defacto utlumí. Mechanismus jejich účinku spočívá v interakci aluminiumchloridu s keratinem ve vývodech potních žláz, čímž se vlastně vytvoří zátka, která ucpe její vývod. Zároveň se tím vytváří dlouhodobý tlak na potní žlázy, snižuje se její sekretorická funkce, což následně vede k útlumu tvorby potu a pocení. Užitečný v tomto případě je i jeho antiseptický a antimikrobiální účinek, dochází k ničení bakterií, které nemohou rozkládat pot a způsobovat tím zápach.

Antiperspirant Spiridea® ForteDeo v účinné krémové formě na 7-denní péče obsahuje látku aluminiumchlorohydrát, která cíleně brání nadměrnému pocení především v podpaží, na dlaních a chodidlech. Krémová forma antiperspirantu je šetrná a rychle se vstřebává. Dlouhodobě potlačuje zvýšené až silné pocení, snadno se aplikuje v podpaží, na dlaních a chodidlech přímo z tuby. Působí antimikrobiálně, čímž odstraňuje nežádoucí tělesný pach. Je jemně parfémovaný, což umožňuje použít vlastní deodorant, parfém či vodu po holení s oblíbenou vůní. Parfém je speciálně vyvinutý pro citlivou kůži. Krém je vhodný na aplikaci již od 9 let.

Publikováno na: